Tab Article
Czy polityka historyczna jest potrzebna? Co rózniło chadeków i narodowców? Dlaczego polscy katolicy ratowali żydów? Jak działała "czerwona dyplomacja" wokół Stolicy Apostolskiej? Kiedy skończyła się "bezkompromisowa inteligencja"? Czy Polska to pole niczyje? Jak wygladał sojusz Kościoła z "Solidarnościa"? Jakie były drogi polskich prymasów? Dlaczego bohaterowie polskiego podziemia nie złozyli broni w 1945 r.? Na te - i nie tylko - pytania odpowiada prof. Jan żaryn w najbardziej osobistej ze swoich ksiazek.
Najbardziej osobistej, bo z "Polski na powaznie" dowiemy się takze, jak dzisiejszy profesor skłonił cała szkołę do udziału w pielgrzymce Jana Pawła II do Polski lub jak jeździł autostopem po Europie. W rozdziale "Pamiętam więc jestem" Jan żaryn wspomina przyjaciół i bliskich współpracowników, łaczac "wielka historię" z doświadczeniem osobistym. To ksiazka wyjatkowo aktualna, zawierajaca m.in. pośmiertna ocenę polityki Tadeusza Mazowieckiego.
Na kartach "Polski na powaznie" znajdziemy zarówno analizę polityki historycznej, jaka prowadzić powinna Polska jako nowoczesne i silne, ale zakorzenione w swej tradycji państwo, jak i sylwetki niezłomnych, najczęściej zapomnianych patriotów - działaczy społecznych, polityków, kapłanów, "żołnierzy Wyklętych" - którzy, tak jak Autor ksiazki i jeden z jego ideowych mistrzów Roman Dmowski, "na powaznie" traktuja polskie obowiazki.