Tab Article
Kultura jako praxis to jedna z wcześniejszych prac Baumana, w której dokonuje on analizy, kluczowego w naukach społecznych, pojęcia kultury, wyrózniajac jej trzy znaczenia: kultury jako koncepcji, jako struktury i jako praxis, czyli sfery działania i społecznych praktyk. Daleki od stanowiska relatywistycznego, ukazuje kulturę jako immanentna część ludzkiego zycia i interakcji społecznych. Podkreśla przy tym jej nieunikniona niejednoznaczność: kultura jest zarówno gwarantem porzadku społecznego, jak i działa na rzecz zmiany; z jednej strony konformistycznie dostosowujemy się do jej norm, z drugiej zaś jest pewnego rodzaju platforma czy polem dla kreatywności i innowacyjności jednostek.
Mimo iz pisany w latach siedemdziesiatych, tekst ten jest poprzedzony nowa przedmowa, w której Bauman wyjaśnia, jak owe trzy aspekty kultury wpływaja na nasze rozumienie nowoczesności i etyki, odwołujac się do swoich późniejszych publikacji w tym temacie. Lektura obowiazkowa nie tylko dla socjologów, ale równiez dla antropologów, kulturoznawców i przedstawicieli innych nauk humanistycznych.
Zygmunt Bauman ? jeden z najbardziej znanych na świecie polskich socjologów, którego prace na temat kultury i nowoczesności znajduja się w kanonie lektur kazdego socjologa. W latach 1971?1990 kierownik Wydziału Socjologii na Uniwersytecie w Leeds. Autor kilkudziesięciu ksiazek, z których prawie wszystkie zostały przełozone na język polski.