Tab Article
Norweg polskiego pochodzenia. Wychowywał się w Gulset na małym robotniczym osiedlu w Skien w Norwegii. Ocalał z masakry na wyspie Utoya, został ranny w ramię. Postanowił spisać swoje przezycia i wspomnienia, chcac przedstawić światu swoje świadectwo oraz pojać sens tragedii, a takze, co nie mniej istotne, zrozumieć, dlaczego to właśnie on został oszczędzony.
Norwegia 22 lipca 2011 roku.
Obóz letni młodziezówki Partii Pracy na Utoi.
Zamordowano 69 osób.
Jak to jest kiedy zostaje się ocalonym z masakry? Co czuje człowiek, na którego oczach rozstrzelano przyjaciół? Jak wrócić do normalnego zycia, czy to w ogóle jest mozliwe?
Poznajcie JEDYNĄ dotychczas wydana relację świadka, który został ocalony z masakry na wyspie Utoya. To niezwykle osobisty zapis wspomnień, w których reportazowy styl przeplata się z prywatnymi spostrzezeniami i przemyśleniami.
Pracoń przy pomocy Erika Mollera Solheima pisze o wydarzeniach 22 lipca tak, jak je pamięta - prosto, rzeczowo, choć nie bez emocji, przez co jego osobista relację mozna mimo wszystko odczytywać jako reprezentatywna dla całej, kilkusetosobowej grupy ocalonych.