Tab Article
Pamiętnikarska opowieść o stalinowskich obozach pracy w arktycznie mroźnych lasach Syberii oraz o długiej wędrówce ku wolności. W ksiazce "Droga lodowa" jak w soczewce skupiaja się losy setek tysięcy Polaków po wybuchu II wojny światowej. Waydenfeld, opisujac przymusowa odyseję swojej rodziny, deportowanej w 1940 roku do ZSRR, ukazuje tułaczkę polskich zesłańców - od Syberii, przez kolejne radzieckie republiki, az po Bliski Wschód. Wyniszczajaca praca, niepewność jutra, nieustanne zagrozenie, ale tez przyjaźnie, zaradność, upór i nadzieja wbrew ponurej rzeczywistości - z relacji Stefana Waydenfelda wyłania się obraz bynajmniej nie czarno-biały...
Polskie wspomnienia o II wojnie światowej sa dla mnie, historyka, źródłem głębokiej fascynacji i podziwu. Ukazuja bowiem przeciwności losu trudne do wyobrazenia. (...) "Droga lodowa" jest godna polecenia (...), jest wzruszajaca opowieścia o triumfie ludzkiej determinacji nad przeciwnościami losu. Mozna nawet zaryzykować stwierdzenie, ze stanowi pozycję odzwierciedlajaca doświadczenia Polaków jako narodu.
ze wstępu Normana Daviesa
Doprawdy wyjatkowa ksiazka.
Anne Applebaum
Od pierwszych fragmentów wiedziałem, ze ksiazka pochłonie mnie bez reszty... zadziwiajaco świeza, szczegółowa i osobista.
"The Sunday Times"
Wazne osobiste świadectwo i dzieło wyjatkowo uzdolnionego pisarza.
"The Cosmopolitan Review"
Stefan Waydenfeld urodził się w 1925 r. w Otwocku w szanowanej rodzinie lekarskiej. W 1940 r. wraz z bliskimi został deportowany do ZSRR. Zesłańcy trafili na Syberię, gdzie pracowali przy wyrębie lasów. Zwolnieni na mocy "amnestii", przemierzyli tysiace kilometrów sowieckiego imperium, by w końcu przedostać się do Iranu. Tam Stefan poznał swoja przyszła zonę. Wstapił do wojska i brał udział w walkach we Włoszech, równiez pod Monte Cassino. Po wojnie, idac w ślady ojca, studiował medycynę, najpierw w Bolonii, później w Paryzu i Dublinie. Nie chcac wracać do Polski pozostajacej w strefie wpływów ZSRR, zdecydował się osiaść razem z zona w Anglii. Był członkiem Brytyjskiego Towarzystwa Medycznego. Oprócz praktyki lekarskiej zajmował się takze tłumaczeniami. Zmarł w Londynie w 2011 roku.