Tab Article
Poznaj historię najazdu zaliczanego do największych średniowiecznych operacji wojskowych Północnej Europy. Najazdu, podczas którego starano się pokonać wroga nie tylko za pomoca broni, ale takze magii wojennej.
Stulecia XI i XII obfitowały w krwawe walki między skandynawskimi wikingami a słowiańskimi wiciędzami, w których Słowianie często byli góra nad swymi zamorskimi sasiadami. Jednym z najbardziej spektakularnych zwycięstw było zdobycie miasta sławnego ze zjazdów skandynawskich władców i z przechowywania relikwii Krzyza Świętego - bogatego grodu Konungahela. Zastępy słowiańskie poprowadził wojowniczy Racibor, ksiazę Pomorza, a zleceniodawca wyprawy był władca Polski, Bolesław III Krzywousty.
Dlaczego Krzywousty wysłał za morze armię liczaca kilkaset okrętów i prawie 30 tysięcy ludzi? Na kim chciał wywrzeć wrazenie taka manifestacja siły? Z odpowiedzi na te pytania wyłoni się obraz wieloaspektowej polityki Bolesława III, która w sposób zaborczy i mocarstwowy prowadził przez całe swoje panowanie.
Ksiazka Artura Szrejtera jest pierwszym monograficznym opracowaniem wojny konungahelskiej. W sposób przystępny, a jednocześnie rzetelny i szczegółowy - ukazuje jej przyczyny, przebieg i konsekwencje.
Wielka wyprawa księcia Racibora jest pierwsza ksiazka z serii Wojny wikingów i Słowian. Kolejny tom nosi tytuł Pod pogańskim sztandarem. Dzieje tysiaca wojen Słowian połabskich od VII do XII wieku.