Tab Article
Czy to mozliwe, ze słynny obraz - którego sygnatura wykazuje pewna anomalię kolorystyczna - jest jedynym dziełem, które się zachowało po wielkim mistrzu weneckiego renesansu, uczniu Tycjana nazywanym Turquetto (mały Turek)?
Metin Arditi zajał się ta właśnie postacia. Turquetto, urodzony z zydowskich rodziców na ziemi zamieszkanej przez muzułmanów (w Konstantynopolu ok. 1519 roku), syn człowieka pracujacego dla handlarza niewolników ucieka jako dziecko prawie do Wenecji, by tam malować. W rodzinnym mieście jako żydowi nie wolno mu malować, muzułmanie tez nie akceptuja malarstwa. Pod fałszywym nazwiskiem zostaje uczniem Tycjana, by w końcu zrobić karierę. Tworzy - głównie na zamówienie weneckich bractw - dzieła zakorzenione w tradycji biblijnej, w kaligrafii osmańskiej i bizantyjskiej sztuce sakralnej. Jest u szczytu sławy, kiedy pozamałzeński zwiazek z młoda żydówka powoduje ujawnienie kłamstwa i doprowadza go przed trybunał inkwizycji.
Metin Arditi z widoczna przyjemnościa opisuje ruchliwy bazar w Konstantynopolu, bunt chłopca spragnionego rysunku i obrazów, jego nagły wyjazd... Potem czytelnik odnajduje Turquetta w wieku dojrzałym, zonatego, uznanego artystę uczestniczacego w subtelnej grze o wpływy podczas jakze bogatego weneckiego renesansu, który jest czasem jego chwały - i upadku.
Powieść "Turquetto" otrzymała w roku 2011 Prix Jean-Giono.