Tab Article
Przystępnie napisane wprowadzenie do najnowszych badań z zakresu fizyki czastek.
Czwartego lipca 2012 roku świat obiegła wiadomość, ze naukowcy z CERN-u odkryli ostatni brakujacy element Modelu Standardowego: czastkę Higgsa. Oficjalny komunikat jest bardziej wywazony i mówi o odkryciu czastki "o własnościach zgodnych z przewidywanymi własnościami bozonu Higgsa", ale to i tak wystarczyło, by na twarzy profesora Petera Higgsa pojawiło się nieskrywane wzruszenie. Czym jest owa tajemnicza czastka i dlaczego jej odkrycie wywołuje tak silne emocje na całym świecie? Przeciez fizycy odkryli juz mnóstwo innych czastek, więc czym szczególnym wyróznia się bozon Higgsa?
Poszukiwania tej czastki trwaja juz od kilkudziesięciu lat, a ich historia obfituje w zaskakujace zwroty akcji i pełne napięcia chwile, gdy wydawało się, ze upragniony cel jest juz na wyciagnięcie ręki. Ian Sample porywajaco opisuje odkrycie idei mechanizmu Higgsa i pełne napięcia poszukiwania nowej czastki, które prowadzono w czołowych laboratoriach na całym świecie. Zbierajac materiały do ksiazki, Sample przeprowadził wywiady z najwazniejszymi uczestnikami tych wydarzeń. Relacje z pierwszej ręki sprawiaja, ze opowiedziana tu historia badań nad źródłem masy we Wszechświecie jest niezwykle zywa i wciagajaca.
W celu odkrycia czastki Higgsa fizycy na wyścigi konstruowali coraz potęzniejsze akceleratory czastek - najnowsze tego typu urzadzenie, Wielki Zderzacz Hadronów, wciaz wzbudza powszechny podziw swym ogromem i osiagana moca wiazki. Badania prowadzone w CERN-ie sa dopiero w poczatkowej fazie i bez watpienia w najblizszej przyszłości będziemy świadkami kolejnych sensacyjnych doniesień i odkryć. Ksiazka Iana Sample'a doskonale nas do tego przygotowuje, opowiadajac historię badań i wyjaśniajac mechanizmy fizyczne zjawisk obserwowanych w Wielkim Zderzaczu Hadronów.
Ian Sample jest wielokrotnie nagradzanym dziennikarzem, autorem artykułów popularnonaukowych w brytyjskim dzienniku "Guardian". Zwiazek Brytyjskich Pisarzy Naukowych uhonorował go w 2005 roku tytułem "Dziennikarza Roku". W przeszłości Sample pisał równiez felietony do tygodnika "New Scientist".