Tab Article
Dyscyplina finansów publicznych - zasady odpowiedzialności, problemy orzecznicze i aspekty praktyczne
W ramach publikacji w pierwszej kolejności zmierzono się z zagadnieniem zupełnie podstawowym. Mowa o charakterze prawnym odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Jakkolwiek w sprawach o orzeczenie naruszenia dyscypliny finansów publicznych orzekaja organy administracji publicznej, to jednak zasady odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych przypominaja regulacje kodeksu karnego oraz kodeksu karnego skarbowego.
W drugiej kolejności przedmiotem analizy uczyniono zakres podmiotowy odpowiedzialności. Przyjęto za celowe, aby odrębne opracowania poświęcić kierownikowi jednostki, w tym charakterowi i istocie odpowiedzialności subsydiarnej kierownika jednostki oraz głównemu księgowemu. W dwóch opracowaniach poruszono równiez zmianę zwiazana z zakresem podmiotowym odpowiedzialności w przypadku realizacji projektów finansowanych ze środków zagranicznych, w tym przede wszystkim unijnych.
Na uwagę zasługuje równiez konstrukcja zaniechania. Ma ona swoje miejsce w ramach zasad analizowanej odpowiedzialności. Rzecz w tym, iz nowelizacja z 19 sierpnia 2011 roku zamiast rozwiazać problem ustalenia czasu popełnienia naruszenia z zaniechania doprowadziła do konieczności postawienia nowych, jeszcze trudniejszych niz przed nowelizacja - pytań.
Znowelizowano art. 8 i art. 9 u.d.f.p., które mozna określić mianem naruszeń zwiazanych z dotacjami. W publikacji znalazło się opracowanie poświęcone tej materii. Do zakresu przedmiotowego odpowiedzialności nawiazuje ponadto opracowanie poświęcone projektom unijnym (art. 13 u.d.f.p.) oraz ubezpieczeniom grupowym (art. 17 u.d.f.p.).
Przepisy typu represyjnego, a za takie nalezy uznać przepisy u.d.f.p., charakteryzuja się równiez odpowiednim katalogiem kar, w tym zasadami wymiaru kary. W publikacji zamieszono opracowanie poświęcone analizie porównawczej katalogu kar kodeku karnego skarbowego oraz katalogu kar u.d.f.p.
Ostatnie dwa opracowania poświęcono aspektom proceduralnym. W pierwszym z nich dokonano przedstawienia, co to jest i jaka rolę pełni - zawiadomienie. W przypadku postępowania w sprawie o orzeczenie naruszenia dyscypliny finansów publicznych pełni ono szczególna rolę. Mozna przyjać, ze od zawiadomienia „czyn", „nieprawidłowość", „uchybienie" jest analizowany właśnie od strony rezimu odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.
W uzasadnieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 roku mozna zaobserwować, iz ustawodawca duzo miejsca poświęca zmianom dotyczacym Najwyzszej Izby Kontroli. W tej materii w publikacji zamieszono równiez opracowanie, w którym poddano analizie rolę NIK w postępowaniu w sprawie orzeczenia o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.
Pozostaje wyrazić nadzieję, ze przygotowana publikacja pozwoli Czytelnikowi zrozumieć lub blizej poznać problemy szczególnego rezimu odpowiedzialności, który jest zwiazany z prowadzeniem gospodarek budzetowych jednostek sektora finansów publicznych.
Z wprowadzenia.