Kategoria: Historia

Wojny Mussoliniego
Mussolini's War

  • Autor / Author: Joseph Frank
  • Wydawnictwo / Publisher: Bellona , 2012
  • Data wydania / Year publisher: 2012
  • ISBN: 978-83-11-12193-5
  • Strony, Oprawa / Pages, Cover: 392, miękka oprawa
  • Dostawa: Normalna
$29.71 $34.95 15%
Qty

Tab Article

II wojna światowa w literaturze historycznej sprowadzana jest zwykle do starcia pomiędzy Wielka Brytania, Stanami Zjednoczonymi i Zwiazkiem Radzieckim z jednej strony oraz Trzecia Rzesza z drugiej, mogaca liczyć, co najwyzej na garstkę nieudolnych sojuszników, którzy częściej wchodzili jej w drogę niz pomagali w odnoszeniu sukcesów. Za przykład szczególnego nieudacznika i istnej kuli u nogi Adolfa Hitlera uchodzi najczęściej włoski przywódca, Benito Mussolini.

Ten jednowymiarowy, prześmiewczy obraz lidera państwa faszystowskiego wykreowali jeszcze w trakcie wojny alianccy propagandziści. Frank Joseph postawił sobie za cel udowodnienie, ze w rzeczywistości sytuacja była o wiele bardziej złozona. Benito Mussolini był równoprawnym uczestnikiem II wojny światowej i utalentowanym strategiem, a Włosi pod wieloma względami przodowali w rozwoju techniki wojskowej. Autor szczególna uwagę poświęca niekonwencjonalnym środkom walki, rzuca nowe światło na włoskie siły podwodne, obala mity dotyczace włoskiego lotnictwa.

Sukcesy miały równiez włoskie siły ladowe i to niemal na wszystkich frontach, na których brały udział w walkach. Mussolini wprowadzał wiele innowacji, podchwytywanych później przez Niemców czy zachodnich aliantów, np. w 1941 roku stworzył most powietrzny zaopatrujacy włoskie oddziały w Afryce. Autor podejmuje równiez duzo mniej znany i niezwykle kontrowersyjny temat włoskiego programu nuklearnego. Włoscy fizycy nuklearni jeszcze przed wojna nalezeli do europejskiej czołówki, a autor dowodzi, ze niemiecki program jadrowy był w rzeczywistości programem włosko-niemieckim. Z drugiej strony juz na poczatku wojny prowadzono powazne przygotowania do ataku z morza lub z powietrza na Nowy Jork. Nie doszło do niego tylko dlatego, iz misję opóźniono w celu dostosowania czterosilnikowego bombowca Piaggio do przenoszenia bomby atomowej. Niewykluczone, ze gdyby wojna potrwała nieznacznie dłuzej lub gdyby Badoglio nie zawarł rozejmu z aliantami, to nad Nowym Jorkiem, a nie nad Hiroszima, uniósłby się pierwszy w historii grzyb nuklearny. Czy Mussolini mógł wygrać swoja wojnę? Z pewnościa był blizej zwycięstwa, niz wynikałoby to z tradycyjnych opracowań historii politycznej i militarnej.