Tab Article
Opowiadania, które składaja się na tę ksiazkę, napisaliśmy zarówno dla młodych, jak i starszych czytelników - pisza we wstępie autorzy. - Mówia one o naszych osobistych przezyciach w trudnych latach wojny, okupacji niemieckiej i w dniach Powstania Warszawskiego. Celem naszym było, aby ksiazka ta stała się pomostem pomiędzy pokoleniami,.
W pierwszej części ksiazki, zatytułowanej Okruchy wojny, Edmund Baranowski w swoich opowiadaniach przedstawia wiele cennych faktów i dramatycznych sytuacji z pierwszych lat wojny, a następnie z Powstania Warszawskiego, w których uczestniczył jako członek Armii Krajowej III Obwodu Wola, a w Powstaniu w Zgrupowaniu AK "Radosław", batalion "Miotła", oraz opisuje przezycia z obozów jenieckich XB Sandbostel i XVIIIC Markt-Pongau.
Część druga, zatytułowana Fakty i refleksje, zawiera opowiadania Juliusza Kuleszy (autora wielu artykułów oraz ksiazek dotyczacych konspiracji i Powstania Warszawskiego) ukazujace wojnę i okupację najpierw z perspektywy nastolatka, a później uczestnika Powstania Warszawskiego, zołnierza Armii Krajowej w druzynie szturmowej "Roma" (Romana Marchla) samodzielnej grupy PWB/17/S (Podziemna Wytwórnia Banknotów), uczestnika walk o redutę Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych na Starym Mieście.