Tab Article
`Skoro juz wymieniamy i chwalimy opowiadania Czechowa, koniecznie muszę wspomnieć "Nieciekawa historię", która jest mi najdrozsza ze wszystkich jego nowel; jest to utwór całkiem niepospolity, fascynujacy i w swej cichej, smutnej dziwności nie ma sobie równego w zadnej literaturze; zdumiewa on choćby tym, ze młody, niespełna trzydziestoletni człowiek z najgłębszym wyczuciem czyni narratorem tej zapowiedzianej jako "nieciekawa", lecz wstrzasajacej historii - starca, światowej sławy uczonego w randze generała, z tytułem ekscelencji, który często tez tak się w swoich wyznaniach tytułuje: "Wasza ekscelencjo!", co brzmi jak: "O mój Boze!". Bo chociaz jest to ktoś wysoko postawiony w oficjalnej hierarchii, jego umysł i samokrytycyzm, oraz krytycyzm w ogóle, sa na takim poziomie, ze uświadamia on sobie cała niedorzeczność otaczajacej go sławy i okazywanej mu czci; w głębi duszy jest człowiekiem zrozpaczonym, spostrzega bowiem, ze jego zyciu wraz z wszystkimi zasługami brak było duchowego centrum, jakiejś "ogólnej idei", ze w gruncie rzeczy było to zycie bezsensowne, zycie człowieka zrozpaczonego.`
Tomasz Mann, "Esej o Czechowie" (fragment)
Antoni Pawłowicz Czechow (1860-1904) - nowelista i dramatopisarz rosyjski. Autor m.in. dramatów: Płatonow (1881), Wujaszek Wania (1900), Wiśniowy sad (1901), Trzy siostry (1904); opowiadań: Wielki step (1888) i Sala nr 6 (1892) oraz relacji ze swojej wyprawy do miejsc zesłania pt. Wyspa Sachalin (1895).
Rene Śliwowski (ur. 1930 we Francji) - rusycysta, tłumacz, autor biografii Czechowa. Od roku 1953 zwiazany z Uniwersytetem Warszawskim, gdzie w Instytucie Rusycystyki uzyskał stopień profesora zwyczajnego. Pracę naukowa łaczył z tłumaczeniami literatury rosyjskiej i publikacja licznych tomów utworów wybranych m.in. pisarzy rosyjskiego Srebrnego Wieku.