Tab Article
Walka o panowanie na morzu stanowiła jedna z przyczyn wybuchu I wojny światowej dowodzi w swojej ksiazce Tim Benbow
Seria Historia I wojny światowej to sześciotomowa militara wojskowa konfliktu 1914-1918.
Szczegółowy przewodnik przedstawiajacy tło i przebieg operacji morskich z I wojny światowej. Opisuje walkę o zdobycie dominacji na morzach całego świata.Ponad 200 zdjęć ukazujacych walczace okręty i okręty podwodne, ich załogi, najwazniejsze bitwy i wybitnych ludzi morza obu stron.Zawiera ponad 20 kolorowych map głównych teatrów działań i bitew morskich, w tym bitwy o Falklandy, bitwy pod Helgolandem i bitwy jutlandzkiej.Opisuje kampanię U-Bootów, która zmierzała do odcięcia Wysp Brytyjskich i doprowadziła do śmierci wielu cywilów, a na koniec wciagnęła Stany Zjednoczone do wojny z Niemcami.
Walka o panowanie na morzu stanowiła jeden z czynników, które doprowadziły do wybuchu I wojny światowej. Po koronacji cesarza Wilhelma II niemieckie dazenie do zdobycia własnego "miejsca pod słońcem" zmarginalizowało tradycyjna odwieczna rywalizację między Francja i imperium brytyjskim. Morski wyścig zbrojeń, zainspirowany przez HMS Dreadnought, mógł trafić na pierwsze strony gazet, ale poczatkowy etap wojny na morzu został zdominowany przez zagrozenie ze strony niemieckich krazowników stacjonujacych poza europejskimi wodami, dopóki Royal Navy nie wytropiła ich i nie zatopiła, przede wszystkim w bitwie o Falklandy w 1914 roku.Niemcy skupili więc uwagę na U-Bootach. Uznali, ze dzięki tej broni moga zmusić głodujaca Wielka Brytanię do kapitulacji i wygrać wojnę. Nieograniczona wojna podwodna doprowadziła do zatopienia jednostek o wyporności wielu milionów ton, ale sprawiła równiez, ze w 1917 roku do wojny po stronie aliantów właczyły się Stany Zjednoczone.Na Morzu Śródziemnym przodowała flota francuska, a operacje niemieckie wspierały Austro-Węgry. Próba przełamania impasu operacja wodno-ladowa w Dardanelach w 1915 roku zakończyła się klęska aliantów, ale ich potęga morska aliantów wspomogła zwycięskie kampanie przeciwko imperium osmańskiemu na Bliskim Wschodzie.Decydujacym starciem wojny okazała się bitwa jutlandzka w 1916 roku. Chociaz nie została rozstrzygnięta, niemiecka Hochseeflotte utknęła w portach do końca konfliktu, oddajac inicjatywę Royal Navy. Osiagnięta w ten sposób przewaga na morzu pozwoliła w 1917 roku aliantom przewieźć do Europy amerykańskie oddziały armię oraz tak bardzo potrzebne zaopatrzenie.Jednak ostateczne zwycięstwo przyniosła aliantom blokada ekonomiczna. Zatrzymanie importu materiałów wojennych, a nawet zywności, osłabiło siłę bojowa i morale niemieckiej armii i marynarki. Bunt na okrętach Hochseeflotte w październiku 1918 roku doprowadził do rewolucji w Niemczech, a potem do abdykacji cesarza.
Tim Benbow uzyskał licencjat na Wydziale Filozofii, Polityki i Ekonomii Brasenose College w Oksfordzie. Następnie przeniósł się do St. Antony's College, gdzie zdobył tytuł magistra filozofii i doktora filozofii stosunków międzynarodowych ze specjalizacja ze studiów strategicznych. Spędził równiez rok w Harvardzie jako stypendysta Kennedy Scholarship i rok w King's College w Londynie. Po obronie pracy doktorskiej został na Oksfordzie, prowadził projekt badawczy i wykładał stosunki międzynarodowe oraz studia strategiczne, a ponadto przez rok był opiekunem naukowym na Wydziale Politologii University College. Dwa lata wykładał w Britannia Royal Naval College w Dartmouth (uczył równiez na University of Exeter, którego był członkiem honorowym), po czym w 2004 roku przystapił do Defence Studies Department w Joint Services Command and Staff College.