Kategoria: Historia

1943 rok przelomu

$38.21 $44.95 15%
Qty

Tab Article

1943 rok otworzył w ZSRR epokę ,,zwycięskich salutów". Wojska sowieckie potrafiły juz stawić opór, przygotować natarcie, w sumie, kosztem niebywywałych i często bezsensowych ofiar, przejęły inicjatywę na froncie. W swojej ksiazce Bieszanow opisuje głównie zmagania na południowych frontach: wyzwolenie Stalingradu, Kaukazu, Rzewa, zmagania na łuku kurskim, czyli miejsc, które określiły przyszły przebieg sowieckiej wojny ojczyźnianej. Ale jak to u Bieszanowa, wojna to nie tylko kampanie wojskowe i zajmowanie-wyzwalanie kolejnych miejscowości. Z pasja śledczego sięga po wspomnienia ówczesnych dowódców, wyjawiajac bezsens podejmowanych przez nich decyzji, brak wiedzy i umiejętności, ocenia jakość sprzętu wojskowego kazdej z walczacych stron, interesuje się losem jeńców wojennych i cywilnej ludności.
W 1943 armia sowiecka zaczęła odnosić zwycięstwa. Ale jakim kosztem? Kazdego dnia straty na froncie wschodnim wynosiły prawie 21 tysięcy zołnierzy, na łuku kurskim nacierajacy Niemcy stracili cztery razy mniej zołnierzy niz wojska broniace się - chyba ewenement w historii wojen, atakujacym sowieckim armiom, opór stawiały... dywizje.
Atutem ksiazki jest barwny język autora, jego krytyczny, daleki od patosu patriotycznego stosunek do historii II wojny światowej.