Kategoria: Romanse

W naszym domu

  • Autor / Author: Jodi Picoult
  • Wydawnictwo / Publisher: PRÓSZYNSKI I S-KA, 2011
  • Data wydania / Year publisher: 2011
  • ISBN: 978-83-7648-532-4
  • Strony, Oprawa / Pages, Cover: 696, miękka
  • Dostawa: Normalna
$20.36 $23.95 15%
Qty

Tab Article

Kiedy twoje dziecko nie jest w stanie spojrzeć ci w oczy, czy oznacza to, ze jest winne najgorszej zbrodni?
Nastoletni Jacob Hunt cierpi na zespół Aspergera, czyli łagodna postać autyzmu. Nie umie czytać sygnałów społecznych ani wyrazać swoich myśli i uczuć. Na pierwszy rzut oka to zupełnie normalny, inteligentny i elokwentny chłopak, jednak kazde odstępstwo od codziennej rutyny, kazda zmiana w ustalonym porzadku dnia moze wytracić go z równowagi. Niewazne, czy chodzi o zbyt jasne światło, dotyk obcej osoby, szelest zgniatanego papieru, pomarańczowy kolor, czy nieodpowiednia konsystencję płatków śniadaniowych z mlekiem - Jacob potrafi wpaść w furię z byle powodu. Ma tez, jak wielu młodych ludzi z zespołem Aspergera, obsesyjne zamiłowanie do jednej, specjalistycznej dziedziny - w jego przypadku jest to analiza kryminalistyczna. Chłopak pojawia się w miejscach, gdzie policja prowadzi śledztwo, instruuje detektywów, co nalezy robić. a do tego najczęściej ma rację.
Gdy policja znajduje zwłoki jego prywatnej instruktorki umiejętności społecznych, Jacob sam staje się obiektem zainteresowania detektywów. Wszystkie charakterystyczne cechy zespołu Aspergera: unikanie kontaktu wzrokowego, impulsywność, dystans fizyczny, w oczach policjantów moga być równoznaczne z przyznaniem się do winy. Jacob niespodziewanie zostaje oskarzony o morderstwo.
"W naszym domu" to wspaniała, poruszajaca opowieść o samotnym świecie dziecka z zespołem Aspergera i o tym, co przechodzi jego rodzina: o nieustannym strachu i walce na burzliwym morzu rodzicielskich zmagań, o głębi matczynej miłości. Jodi Picoult, piszac o chłopcu dotkniętym autyzmem, uczy nas współczucia i zrozumienia dla ludzi cierpiacych na schorzenie, które w kazdej sytuacji nieuchronnie stawia ich poza nawiasem społeczeństwa. Zadaje jednocześnie trudne pytania o to, jak odnosimy się do tych, którzy sa inni, i czy oczekujemy od nich, ze będa przestrzegać naszych reguł. Opisuje nasz system prawny - dobry dla ludzi, którzy potrafia się porozumiewać w określony sposób, ale zdecydowanie gorszy dla tych, którzy nie posiadaja tej umiejętności.