Tab Article
Prawdziwym wyzwaniem współczesnej psychiatrii jest odpowiedzenie na egzystencjalna pustkę. Coraz więcej pacjentów uskarza się bowiem na poczucie bezsensu i zyciowej prózni. Logoterapia uczy, ze nawet tragiczne i negatywne aspekty zycia, jak na przykład nieuniknione cierpienie, moga zamienić się w triumf ludzkiego ducha pod warunkiem, ze przyjmiemy odpowiedni stosunek do sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy.
W epoce, w jakiej przyszło nam zyć - epoce umierajacych tradycji - podstawowym zadaniem psychiatrii musi być wyposazenie człowieka w umiejętność odnajdywania w zyciu sensu. W czasach, gdy przykazania dekalogu utraciły w oczach wielu swa niepodwazalna wartość, kazdego dnia musimy przestrzegać dziesięciu tysięcy przykazań wynikajacych z dziesiatków tysięcy zyciowych sytuacji; W tym sensie mozna śmiało powiedzieć, ze logoterapia to odpowiedź na duchowe potrzeby współczesnego człowieka.
"Prawdopodobnie najwybitniejszy myśliciel od czasów Freuda i Adlera".
"The American Journal of Psychiatry"
"Frankl to jeden z najsłynniejszych i najlepszych psychiatrów... Doświadczenie odczłowieczajacego koszmaru Auschwitz i Dachau skłoniło go do uczłowieczania psychiatrii poprzez logoterapię. Frankl to profesjonalista w kazdym calu, posiadajacy rzadki dar pisania w sposób zrozumiały dla laika".
dr Gerald F. Kreyche, profesor filozofii na uniwersytecie De Paul
"Ksiazka Frankla to najcenniejszy wkład w myśl psychologiczna ostatniego półwiecza".
dr Carl Rogers
"Zasługi doktora Frankla dla psychoterapii sa wprost nieocenione. To chyba jedyny nie-behawiorysta, którego metoda stała się waznym elementem terapii behawioralnej. Zaskakujaca jest skromność bijaca z kart tego wielkiego dzieła".
dr Joseph Wolpe