Tab Article
Powiedz słowo, a dostaniesz trzydzieści kijów! Jeśli nic nie powiesz, to tez je dostaniesz! - tak ponad tysiac lat temu witał swoich uczniów Tokusan, chiński mistrz zen. I czekał, wbijajac w nich bezlitosne oczy. - Jeśli powiesz "tak" - przegrasz. Jeśli powiesz "nie" - przegrasz. Nic nie mówiac - tez przegrasz!
- A więc, co mozesz zrobić? - pyta Genpo Sensei, współczesny mistrz zen, rodem z Ameryki. Po zdjęciu mnisich szat wskakuje w dzinsy i idziemy na lody na Rynek Staromiejski w Jeleniej Górze. Przyjezdza tu od jedenastu lat. Dwa, trzy razy do roku zjezdzamy do naszego ośrodku w górach na sesje medytacyjne, które trwaja od siedmiu dni do trzech miesięcy. Pobudka o 4.30 i osiem godzin siedzenia przed pusta ściana.
- A więc, co mozesz zrobić? - pyta Genpo Sensei. Jego oko, które nigdy nie śpi, jest ciepłe i chłodne, przyjazne i surowe, powazne i wesołe, ironiczne i współczujace, pełne Wschodu i Zachodu - oko mędrca i prześmiewcy"
- A więc, co mozesz zrobić?
Małgorzata Braunek
Na ksiazkę składa się "Czternaście mów Dharmy" będacych komentarzem do starochińskiego poematu zen Hsin hsin ming. Genpo Sensei wygłosił je podczas sesshin (odosobnienia medytacyjnego) w 1986 roku. Czytajac ksiazkę wyobraź sobie, ze jesteś jednym z jego uczniów, siedzisz w zendo na poduszce medytacyjnej, a mistrz zwraca się wprost do ciebie. Poniewaz zebrane wykłady nie maja charakteru akademickiego, Hakuyu Taizan Maezumi Roshi opat Ośrodka Zen w Los Angeles, nauczyciel autora opatrzył je komentarzem ukazujacym historyczne tło poematu. Większość buddyjskich terminów występujacych w tekście została wyjaśniona tam, gdzie pojawiaja się po raz pierwszy oraz w słowniku na końcu ksiazki.