Tab Article
Losy jednostki Brandenburg i jej najsłynniejsze akcje - od incydentu jabłonkowskiego i misji Abwehry w Warszawie, przez próbę przeprowadzenia zamachu na Stalina.
Utworzona przez II Wydział Abwehry, elitarna formacja Brandenburg - najpierw kompania, potem batalion, pułk i wreszcie dywizja do zadań specjalnych - nalezała do najbardziej skutecznych jednostek niemieckich z czasów II wojny światowej. Brandenburczycy przeprowadzali niebezpieczne operacje na niemal wszystkich frontach, od Zwiazku Radzieckiego i Jugosławii po Egipt, Irak i Indie. Wszechstronnie wyszkoleni, wpłynęli na kształt sił specjalnych powstajacych takze i w powojennym świecie.
Autor szczegółowo przedstawia losy jednostki. Opisuje tak słynne, jak i słabo znane, choć nie mniej efektowne, akcje - od incydentu jabłonkowskiego i misji Abwehry w Warszawie, przez próbę przeprowadzenia zamachu na Stalina, po walki na wyspach Morza Egejskiego.
Franz Kurowski urodził się w 1923 roku w Dortmundzie, gdzie mieszka do dziś. Podczas II wojny światowej słuzył w wojsku niemieckim jako korespondent. Od 1958 roku działa jako niezalezny pisarz. Opublikował ponad 100 ksiazek poświęconych II wojnie światowej, w tym znane w Polsce prace "Brandenburczycy" i Abwehra. Niemieckie oddziały specjalne 1939-1945 oraz Kurlandia 1945. Ostatni bastion Hitlera.