Tab Article
Myślę, że to najważniejsza książka o Agnieszce. Wspaniała!
Magda Umer
Żyć trzeba bardzo, bardzo, bardzo, bardzo intensywnie i prędko (…). Życie nigdy nie jest za długie!
Agnieszka Osiecka
Poszła do liceum jako 12-latka, maturę zdała w wieku 16 lat, ale do czasów studiów ojciec mył jej włosy. Wcześnie zaczęła życie miłosno-erotyczne. Starała się wszystko opisywać w dziennikach, choć wiedziała, że jej rodzice regularnie je czytają. Otoczenie wymusiło na niej przedwczesną dorosłość, ale na uniwersytet zabierała ze sobą pluszowe misie.
Panienka z Saskiej Kępy zawsze czuła się inna, ale robiła wszystko, by przynależeć. Naj-bardziej bała się zaufać.
Czy da się napisać biografię osoby, która od najwcześniejszych lat wymyślała i kreowała samą siebie?
Karolina Felberg, redaktorka dzienników Agnieszki Osieckiej, poznała całą jej twórczość i wszystkie sekretne zapiski. Stworzyła biografię absolutną, w której autorka Małgośki mówi własnym głosem, ale dostajemy także klucz do zrozumienia tego, co kryje się pod zewnętrzną warstwą jej twórczości. Felberg ukazuje zaskakujące prekursorstwo swojej bohaterki, choćby jako autorki pierwszej w Polsce autofikcji.
Osiecka zawsze wyprzedzała swoje czasy, a teraz dzięki opowieści o początkach jej życia i kariery możemy w końcu zrozumieć skomplikowane wybory dorosłej poetki.
Skandalicznie przenikliwa biografia.
Autorka uważnie podąża za bohaterką, tłumaczy konteksty historyczne i literackie, ale nie usprawiedliwia jej moralnych i politycznych postaw.
Tą książką Karolina Felberg stworzyła nowy styl pisania biografii.
Agata Passent
„Prędzej zrozumiem trygonometrię niż samą siebie” – pisała trzynastoletnia Agnieszka.
I często mówiła mi, że najtrudniejsze zadanie to zrozumieć każdego człowieka. Kimkolwiek i jakikolwiek by nie był.
Karolina Felberg w biografii totalnej Rodzi się ptak podjęła się właśnie tego trudu. Trudu zrozumienia Agnieszki Osieckiej.
Nikt jeszcze nie pochylił się w ten sposób nad tą ekscentryczną i nieprzewidywalną dziewczyną i nad epoką, w której przyszło jej żyć.
Myślę, że to najważniejsza książka o Agnieszce. Wspaniała!
Magda Umer
Ta biografia pielęgnuje wszystkie pęknięcia, nie szuka spójnej, jednoznacznej odpowiedzi, nie gubi faktów. Skrupulatnie składa różne wizerunki Osieckiej.
Felberg zagląda w ciemność – w domowe korzenie, dzieciństwo, młodość, prywatne życie, ukryte pragnienia, niewypowiedziane ambicje swojej bohaterki. Powstaje z tego gorzki, skomplikowany portret artystki, która z własnego niedopasowania zrobiła zarazem zbroję i scenę.
Jest to portret bezlitośnie prawdziwy, w przeciwieństwie do autofikcji, którą przez lata tworzyła Osiecka.
Paulina Małochleb
Karolina Felberg, ur. 1981, historyczka literatury, wybitna krytyczka literacka i publicystka oraz doktorka nauk humanistycznych. Wieloletnia współpracowniczka Fundacji Okularnicy. Jedna z największych znawczyń twórczości Agnieszki Osieckiej, edytorka jej Dzienników. Au-torka książki Koleżanka. Wspomnienia o Agnieszce Osieckiej. Pracuje nad kolejną częścią biografii poetki.