Tab Article
Zaczyna się od niespodziewanej śmierci. A później napięcie rośnie dosłownie odbierajac oddech, az do finału, który zaciska się na gardle niczym pętla. Finału, w którym katharsis przeplata się ze stadium szaleństwa a my, nawet poznawszy cała historię, nadal nie jesteśmy pewni, kto jest ofiara a kto czarnym charakterem. A moze, jak w zyciu, w tej historii nie ma czarnych charakterów i niewinnych ofiar. Moze sa tylko mniej lub bardziej zdeterminowane postaci. Ludzie w róznym stopniu zanurzeni w szambie wyścigu po sukces i z nierówna furia obrzuceni błotem przez "opinię publiczna".
"Yellowface" pokazuje rynek wydawniczy, działanie social mediów i drogę do spełniania marzeń od strony, której nigdy nie chcielibyście ogladać. A jednak nie odłozycie tej ksiazki, dopóki nie przeczytacie ostatniej strony.
Przebojowy bestseller New York Timesa!
Niewinne kłamstewka. Czarny humor. Fatalne konsekwencje. Juniper Song, wschodzaca gwiazda literatury nie jest tym, za kogo się podaje, nie jest autorka ksiazki, pod która się podpisała, a przede wszystkim nie jest amerykańska Azjatka. To najkrótsze mozliwe streszczenie przejmujacej a jednocześnie przezabawnie kaśliwej powieści R.F. Kuang, autorki bestsellerowej powieści Babel.
Dwie młode pisarki, June Hayward i Athena Liu miały zostać bliźniaczymi gwiazdami na literackim firmamencie: w tym samym momencie skończyły studia na Yale, w tym samym roku wydały debiutanckie powieści. Lecz to Athena została ulubienica czytelników i całej branzy wydawniczej, a ksiazka June nie doczekała się nawet wydania w miękkiej oprawie. Cóz, myśli June, nikogo nie interesuja opowieści o przeciętnych, białych dziewczynach.
Tak więc, kiedy Athena ginie w koszmarnym wypadku, June, która była jego świadkiem, działa odruchowo: kradnie rękopis najnowszej ksiazki przyjaciółki, eksperymentalnej powieści opisujacej zapomniane losy chińskich robotników wspomagajacych w czasie pierwszej wojny światowej brytyjsko-francuski wysiłek wojenny na europejskim froncie zachodnim.
Co złego się stanie, jeśli June zredaguje rękopis Atheny i wyśle agentowi jako własny utwór? Co złego w tym, ze pozwoli wydawnictwu nadać sobie pseudonim Juniper Song – a takze uzupełnić go dwuznaczna pod względem rasowym fotografia na okładce? Czyz ten zapoznany fragment historii nie zasługuje na opowiedzenie, bez względu na to, kto go opowie? Tak twierdzi June, a lista bestsellerów New York Timesa zdaje się ja popierać.
June nie jest jednak w stanie wyjść z cienia Atheny, a wychodzace na jaw poszlaki zagrazaja (nieuczciwie osiagniętemu) sukcesowi młodej autorki. Starajac się ochronić swa tajemnicę, dziewczyna odkrywa, do czego jest w stanie się posunać by zachować to, na co w swoim mniemaniu zasługuje.
Yellowface, posługujac się pochłaniajaca pierwszoosobowa narracja, podejmuje kwestie róznorodności, rasizmu i kulturowego zawłaszczenia, istotne nie tylko w branzy wydawniczej, lecz jako problem tłumienia w białym społeczeństwie Zachodu głosu amerykańskich Azjatów. Powieść R.F. Kuang jest aktualna i ostra jak brzytwa, a przy tym wspaniale się ja czyta.
Zjadliwa satyra na tozsamość i uprzywilejowana pozycję białych – Guardian