Tab Article
Stepan Bandera – bohater narodowy czy zwykły terrorysta?
Dlaczego jego postać wciaz dzieli Polaków i Ukraińców?
Jak to się stało, ze syn greckokatolickiego księdza powołał do istnienia ruch, który uczynił zbrodnię podstawowym narzędziem walki politycznej? Kim była jego rodzina i koledzy? Co czytał w dzieciństwie i jakie wydarzenia zdecydowały o jego przyszłym losie?
Przystapiwszy do Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, sam siebie torturował. Chciał w ten sposób uodpornić się na przesłuchania polskiej policji zwalczajacej ukraiński nacjonalizm, który terroryzował społeczeństwo Małopolski Wschodniej. Imponował kolegom nie tylko aberracyjnym zachowaniem, ale takze wiedza i sprawnościa fizyczna, która rozwijał nieustannie. Błyszczał w OUN fanatyczna charyzma, która doprowadziła go na szczyt tej terrorystycznej organizacji.
Niniejsza ksiazka ujawnia rolę Bandery w zamachu na ministra Bronisława Pierackiego. Analizuje konsekwencje łaski, jakiej udzieliło mu państwo polskie. Gdyby bowiem kat załozył mu na szyję stryczek, dalsza historia stosunków polsko-ukraińskich mogłaby potoczyć się zupełnie inaczej.
Czytelnicy poznaja tez niuanse jego kolaboracji z Niemcami oraz próby wmanewrowania ich w grę, majaca doprowadzić do utworzenia niepodległej Ukrainy. Pod ich skrzydłami Bandera dokonał rozłamu w OUN, a następnie, pod szyldem frakcji banderowców, stworzył zbrodnicza ideologię, która przesadziła o ludobójstwie Polaków na Wołyniu oraz o zaangazowaniu Ukraińców w mordowanie żydów.
Pod koniec wojny zaczał być kłopotliwym obciazeniem. Jak więc doszło do tego, ze jego śmierć ukształtowała legendę i zbudowała mit człowieka, który oddał zycie za niepodległość?
Marek Koprowski jest jednym z najciekawszych polskich popularyzatorów historii.
„Do Rzeczy”
Marek A. Koprowski
Pisarz, dziennikarz, historyk zajmujacy się tematyka wschodnia i losami Polaków na Wschodzie. Plonem jego wypraw i poszukiwań jest wiele ksiazek, z czego kilkanaście ukazało się nakładem Wydawnictwa Replika. Za serię Wołyń. Epopeja polskich losów 1939–2013 otrzymał Nagrodę im. Oskara Haleckiego w kategorii „Najlepsza ksiazka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku”. Jest tez laureatem nagrody „Polcul – Jerzy Bonicki Fundation” za działalność na rzecz utrzymania kultury polskiej na Wschodzie.