Tab Article
Znachor jest jedna z najpopularniejszych powieści obyczajowych okresu dwudziestolecia międzywojennego. Nalezy ona do kanonu literatury polskiej.
Pomimo ze osadzona w realiach Polski przedwojennej, powieść – być moze dlatego, ze kreuje na bohatera postać lekarza i człowieka będacego wzorem moralnym dla naszych czasów – zdobyła sobie miano dzieła ponadczasowego. Owianym legenda bohaterem powieści jest wybitny chirurg Rafał Wilczur, który za sprawa serii nieszczęśliwych przypadków doznaje amnezji i nie wiedzac, kim jest, tuła się po domach, szukajac dorywczej pracy i schronienia. Przypadek sprawia, ze w czasie pobytu u jednego z wiejskich gospodarzy, włóczęga objawia utajone zdolności do leczenia ludzi. W miarę rośnięcia uznania dla uzdrawiajacych zdolności znachora pojawiaja się nowe przeciwności losu, z którymi przyjdzie mu się zmierzyć.
O niezwykłej popularności powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza świadczy fakt, ze była ona juz trzykrotnie ekranizowana, po raz pierwszy w 1937 roku, następnie w 1982 roku i ostatnio w 2023 roku.
Słowo o autorze: Tadeusz Dołęga-Mostowicz (1898?–1939), pisarz, dziennikarz, który juz za zycia był poczytnym autorem. Jego najpopularniejsze ksiazki to: Kariera Nikodema Dyzmy, Znachor, Profesor Wilczur (o dalszych losach wiejskiego znachora), Pamiętnik pani Hanki. Zginał zabity przez sowietów, jako jedyny, w czasie wycofywania się oddziału do Rumunii we wrześniu 1939 roku.