Tab Article
Dlaczego tak chętnie oceniamy to, jak inni mówia po angielsku? Skad bierze się wstyd i strach przed mówieniem w języku obcym? Jaka rolę w tworzeniu naszej relacji z nowym językiem odgrywaja system edukacji, nierealistyczne oczekiwania oraz inni ludzie? Czy perfekcjonizm pomaga czy przeszkadza w nauce języka obcego?
W swojej drugiej ksiazce – opowieści z pogranicza popularnonaukowego eseju i reportazu – Jagoda Ratajczak przyglada się temu, jak standardy poprawnościowe potrafia zmienić się w narzędzia, które słuza segregacji i dyskryminacji. Pokazuje tez, jak sami postrzegamy wszelkie odstępstwa od języka przyjętego jako normę. I czy takowa w ogóle istnieje?
Autorka rozmawia z nauczycielkami, poliglotami, psycholozkami, wreszcie zwykłymi uzytkownikami języka - w tym przedstawicielami pokolenia, które pamięta powszechne wprowadzenie języka angielskiego do szkół, z osobami z jakaniem i migrantkami piszacymi nowy rozdział swojej językowej historii. Zaglada do dzieł słynnych fonetyków i lingwistek, cytuje badania, wertuje słowniki, nie zapomina jednak o codziennych doświadczeniach. Ostatecznie bowiem to praca w angielskiej kancelarii albo wyprawa po pomidory do polskiego rolnika moga stać się prawdziwym językowym poligonem.