Tab Article
„Przezycia bohaterki ksiazki Dziewczynka zza zasłony mówia o waznych potrzebach psychicznych. Ta najwazniejsza jest poczucie bezpieczeństwa. Gdy dziecko nie jest bezpieczne – otula się w zasłonę. Zasłona przemienia się, przybiera inna postać. Dziecko okrywa się i dusi od narastajacego lęku.
Głos dziecka wypowiedziany w tej ksiazce to wołanie zranionych dzieci i nieuzdrowionych dorosłych. Aby uniknać zakrywania prawdy o człowieku, Dziewczynka uchyla swa zasłonę i woła: „Pozwólcie dziecku być dzieckiem!”.
Ten zapis przezyć i doświadczeń nie powstał dla potrzeb literackich. Stanowi wynik procesu terapeutycznego i jest prezentowany odbiorcy w swym pierwotnym kształcie. Stella odwaznie pokazuje światu swój ból. Nie mozna udawać, zasłaniać oczu, zamykać serc przed tymi, którzy cierpia. Potrzebuja oni naszej uwagi, troski i pomocy, aby poradzić sobie ze swoimi traumatycznymi przezyciami.”
Małgorzata Anna Gruszka
Z Przedmowy
„Ksiazka jest wielkim darem dla tych, którzy spotykaja na swojej drodze dzieci. Słowa wypowiedziane z perspektywy dziecka porazajaco pokazuja, jak słowa i zachowania dorosłych moga ranić, krzywdzić, być przemoca. Kaza się zatrzymać i zastanowić nad własna nieuwaga, niedojrzałościa czy po prostu głupota.”
Anna Cierpka
Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego