Kategoria: Historia

Koniec rosyjskiej Ameryki

  • Autor / Author: Marek Budzisz
  • Wydawnictwo / Publisher: Zona zero, 2023
  • Data wydania / Year publisher: 2023
  • ISBN: 978-83-66814-63-9
  • Strony, Oprawa / Pages, Cover: 272, miękka oprawa
  • Dostawa: Normalna
$33.96 $39.95 15%
Qty

Tab Article

W okresie wojny krymskiej, w której Rosja poniosła kompromitujaca klęskę w walce z potęgami europejskimi, Stany Zjednoczone postanowiły wykorzystać okazję i zaproponowały wykupienie Alaski. Przyczyny, dla których Rosja zdecydowała się na sprzedaz swojej najdalszej prowincji (karawany z futrami szły stamtad do Petersburga prawie rok), wydawały się w tamtych czasach racjonalne. W przypadku ewentualnej brytyjskiej agresji Rosja nie byłaby w stanie jejobronić. Dodatkowo, Alaska sasiadowała z Kanada nalezaca do Korony Brytyjskiej, niedawnego zwycięskiego przeciwnika w wojnie krymskiej.
Jakby tego było mało, amerykańscy kupcy, rybacy i awanturnicy coraz mocniej rzucali rękawicę administracji rosyjskiej na Alasce. Z upływem czasu Imperium Romanowów coraz bardziej musiało się liczyć z próba - choćby nieformalnej - aneksji Alaski przez USA. Rezygnujac z odległej prowincji Rosja pozbywała się niewygodnej krainy stanowiacej wyłacznie źródło wydatków. Imperium Rosyjskie miało odnieść same korzyści: wzmacniało sojusz z Ameryka, pozbywało się garbu finansowego, zdobywało fundusze na modernizację floty i co równie istotne, przestawało sasiadować ze swoim najgroźniejszym oponentem - Imperium Brytyjskim. Pozbywajac się niewygodnej prowincji, Petersburg liczył tez na utracenie bezpośredniego wpływu amerykańskich rewolucjonistów na rosyjskie kołaantymonarchiczne i anarchistyczne.
Marek Budzisz stawia tezę - odmiennie niz w większości prac poświęconym tematyce historii Alaski - ze decyzja o sprzedazy "zamorskich kolonii Rosji" nie wynikała z defensywnej postawy dyplomacji rosyjskiej, lecz była przemyślanym i agresywnym posunięciem Imperium Rosyjskiego na globalnej szachownicy geopolitycznej.