Tab Article
Oddana po raz pierwszy do rak czytelników w 1985 roku „Na południe od Brazos” Larry'ego McMurtry’ego to powieść wyjatkowa. Doceniona zarówno przez krytyków (nagroda Pulitzera za 1985 rok), jak i czytelników (średnia ocen na goodreads.com to 4,5 w pięciostopniowej skali, z kolei na lubimyczyac.pl: 8,5 na 10 mozliwych), doczekała się tez wspaniałej ekranizacji w postaci miniserialu z zyciowymi (jak sami przyznaja) rolami wybitnych aktorów, Roberta Duvalla i Tommy’ego Lee Jonesa. Larry McMurtry stworzył western z krwi i kości, zachwycajacy nawet tych, którzy za westernami nie przepadaja; napisany z rozmachem, pełen mistrzowsko wykreowanych, wielowymiarowych postaci, uchwyconych w nad wyraz realistycznej, niespiesznej fabule. Ksiazkę bez wad, literackie arcydzieło, które bawi, smuci, wzrusza, skłania do refleksji.
Wydanie powieści, które Czytelnik ma przed soba, w doskonałym, klasycznym tłumaczeniu Michała Kłobukowskiego (który m.in. za ten przekład otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich za 1991 rok), wzbogacone zostało o obszerne posłowie Michała Stanka oraz wkładkę z unikalnymi materiałami ilustracyjnymi – oryginalnymi fotografiami z epoki, a takze zdjęciami z planu filmowego opartego na powieści serialu.
„Wielkość tej ksiazki polega m.in. na tym, ze oferujac potoczyście opowiedziana historię, niesie mnóstwo motywów i watków wplecionych w fabułę, działajacych na róznych poziomach – emocjonalnym, historycznym, gatunkowym, symbolicznym, a takze intertekstualnym. Jednak bogactwo podtekstów nie przytłacza kapitalnego »storytellingu«. To przede wszystkim porywajaca opowieść. I o ile wcześniejsza, współczesna twórczość McMurtry’ego traktowała o pogrobowcach mitu Starego Zachodu, to w »Na południe od Brazos« autor cofa się w przeszłość i opowiada sam mit. Czy wręcz – mitologię”. (z posłowia M. Stanka)
„Jeśli miałbyś w swoim zyciu przeczytać tylko jeden western, przeczytaj »Na południe od Brazos«”.
(„USA Today”)