Tab Article
Kolejna pozycja w serii „Meandry Kultury”, dzieło jednego z najsłynniejszych amerykańskich naukowców, Noama Chomsky'ego, zatytułowane Nowy świat w naszych sercach.
Publikacja Nowy świat w naszych sercach to rozmowa Noama Chomsky'ego z Michaelem Alpertem. Rozmówcy poruszaja wiele tematów, w szczególności rozmawiaja o dziennikarstwie, nauce i religii, zestawiaja edukację i indoktrynację, poruszaja zagadnienia dotyczace rasistowskich fundamentów społeczeństwa amerykańskiego, pochylaja się nad problemami klasowymi i oporu, kolonializmem i imperializmem. Niezaleznie od tematu, który analizuja, staraja się wskazać, jak działaja systemy społeczne, jaki jest ich wpływ na poszczególne jednostki ludzkie, a takze jak traktowane sa one przez elity, zwłaszcza przez intelektualistów głównego nurtu czy ludzi lewicy.
Autor w publikacji nie kryje się ze swoimi lewicowymi pogladami, aczkolwiek ksiazka ma nie tylko wymiar osobisty, ale tez teoretyczny oraz obserwacyjny. Wykłady Chomsky'ego sa ponadczasowe, zaś jego wskazówek moralnych nie mozna zlekcewazyć. Warto zapoznać się z punktem widzenia cenionego krytyka i komentatora współczesnego świata.
Noam Chomsky to urodzony w 1928 roku amerykański językoznawca i filozof, a takze działacz polityczny. Współtwórca gramatyki transformacyjno-generatywnej, przyczynił się do rozwoju psycholingwistyki, a takze informatyki. Autor wielu publikacji, z których nieliczne przetłumaczono na język polski.