Tab Article
Rasa, choroba, inteligencja, płeć – na pozór proste słowa, za którymi kryje się skomplikowana rzeczywistość: nie tylko coraz nowsze ustalenia biologii i psychologii, ale takze zywe konflikty społeczne i osobiste dramaty. Czym jest rasa, a czym grupa etniczna? Czy powinniśmy się cieszyć, czy niepokoić, ze lekarze co roku ogłaszaja powstanie nowej jednostki chorobowej? Kim sa właściwie ludzie o najwyzszym IQ na świecie i czy wśród nich jest chociaz jeden wybitny naukowiec, pisarz, lekarz czy filozof? Jak zdefiniować płeć i czy mozna ja zmienić?
Ksiazka Łukasza Lamzy to próba udzielenia uczciwej odpowiedzi na te i inne palace, choć często niewygodne pytania – w takim zakresie, w jakim ta odpowiedź jest w ogóle mozliwa. Korzystajac z warsztatu dziennikarza naukowego, Lamza przeprowadza czytelnika przez zagadnienia embriologii, genetyki, historię psychiatrii i neuronauki, aby móc spokojnie, ale i dogłębnie mówić, co znaczy „biały”, „chory”, „kobieta” czy „inteligentna”.
Okazuje się, ze pod powierzchnia tych pojęć kryje się splatany ogrom znaczeń i emocji, a w publicznych dyskusjach na te tematy często rozmawia się o wartościach, zamiast o faktach.
Czy uda się nam kiedykolwiek definitywnie odpowiedzieć na zwiazane z tymi pojęciami pytania?
Naprawdę trudno powiedzieć.