Tab Article
Akcja powieści „Alamut”, osadzona w XI-wiecznej Persji, opowiada historię legendarnego przywódcy ismailitów, Hasana Ibn Sabbah, zwanego Sajduna, samozwańczego proroka opętanego zadza zdobycia władzy nad wyznawcami Allaha w całym regionie. Do realizacji swoich planów wykorzystał odcięta od świata twierdzę Alamut, gdzie za pomoca intryg i perfidnych manipulacji pragnie wychować grono fanatycznie mu oddanych zwolenników, fedainów, gotowych oddać zycie za sprawę, aby trafić do obiecanego raju. Jego przesłanie brzmi: „Nic nie jest prawdziwe, wszystko jest dozwolone”. W tym celu wysyła kilku „wybrańców” na jedna noc do baśniowych ogrodów, pełnych pięknych niewolnic majacych ich uwieść, omamić i stworzyć iluzję, ze przebywaja w raju i trafia tam ponownie po śmierci. Nie wszyscy bohaterowie zdołaja przejść tę próbę, gdy zdemaskuja oszustwo rzekomego proroka.
Powieść „Alamut”, opublikowana w 1938 roku, była w zamierzeniu alegoria, reakcja autora na rosnace w siłę rezimy faszystowskie w Europie, zwłaszcza we Włoszech, ma jednak charakter ponadczasowy, uniwersalny. Duzo mówi o naturze człowieka, jego słabościach, podatności na manipulację i skłonności do ulegania zwodniczym obietnicom.
W wielu krajach powieść Bartola stała się bestsellerem i rozpala wyobraźnię równiez współcześnie – stała się główna fabularna inspiracja serii gier Assassin’s Creed, która doczekała się kilkunastu odsłon i ponad 150 milionów sprzedanych egzemplarzy na całym świecie. To właśnie z kart tej ksiazki zaczerpnięto sylwetki głównych bohaterów i maksymę przyświecajaca nieuchwytnym zabójcom.