Tab Article
Kultowa powieść, która dała nazwę całemu pokoleniu Polaków urodzonych około roku 1920.
Kolumbowie to pierwsza powojenna ksiazka opowiadajaca o młodych akowcach i ich codziennym zyciu, ale takze o tym, jak szli na śmierć podczas powstania warszawskiego. O dwudziestolatkach zmuszonych do podejmowania trudnych, nierzadko tragicznych decyzji. I angazujacych się w walkę z Niemcami – poczatkowo spontanicznie, później w sposób zorganizowany.
Bratny nie ograniczył się tylko do ukazania bohaterów w pracy konspiracyjnej. W niezwykle sugestywny sposób opisał osobiste dramaty Jerzego, Kolumba, Zygmunta, Basi i Niteczki, opowiedział o ich miłościach skazonych cieniem wszechobecnej śmierci, o zwatpieniu i poświęceniu, o małych radościach – jakby na przekór okrutnej wojennej rzeczywistości. Kolumbowie kochali zycie – pod tym względem nie róznili się od współczesnej młodziezy. Choćby to przesadza o ponadczasowości tej prozy.
Kolumb czuje, jak dzikie uniesienie jezy mu włosy. Z pogardliwa litościa patrzy na przygiętego pod krzyzem Chrystusa: Biedaku, madrzysz się, ze umarłeś za ludzkość, my potrafimy umierać za jednego kumpla.
Na postawie Kolumbów powstał serial telewizyjny z udziałem największych gwiazd polskiego kina.