Tab Article
W kwietniu 1982 roku Wade Davis, antropolog z Harvardu, wsiada do nocnego pociagu do Bostonu i otwiera kopertę. Wyciaga z niej plik pieniędzy, bilet lotniczy na Haiti i wyblakła fotografię przedstawiajaca ubogiego rolnika.
To Clairvius Narcisse, człowiek-zombie, uznany za zmarłego i pogrzebany w latach sześćdziesiatych, lecz na powrót zyjacy w haitańskiej społeczności. Davis wyrusza na Haiti, by rozpoczać naukowe śledztwo, którego celem jest odkrycie toksyny zmieniajacej człowieka w zombie. Po zagłębieniu się w kulturę vodoun, będaca haitańska odmiana religii voodoo, i doświadczeniu mistycznych obrzędów wpada na trop dwóch trucizn pozyskiwanych z ryb i płazów.
Pierwsza wywołuje stan zblizony do śmierci klinicznej, druga odwraca ten proces, jednak trwale uszkadza mózg, pozbawiajac dana osobę własnej woli i indywidualnej tozsamości. Co jednak najbardziej fascynujace – z obu chętnie korzystaja władze wioski.
Waz i tęcza to nie tylko zdumiewajaca historia o procesie zombifikacji, ale przede wszystkim o podrózy w najbardziej pierwotne zakatki ludzkiej duchowości. Autor doskonale kreśli fenomen krwawych rytuałów vodoun, które staja się punktem wyjścia do zrozumienia doświadczonej brutalnym kolonializmem historii Haiti.
„Davis zawsze jest pomiędzy: pomiędzy językami antropologii, reportazu i powieści przygodowej. Ale przede wszystkim pomiędzy światami: magii i racjonalności. Mało kto umie pisać o magii, roślinach i nauce tak przejrzyście jak on.”
Mateusz Marczewski