Tab Article
Królowe epoki przepychu i upadku - Kamil Janicki powraca do historii silnych kobiet! Kontynuacja bestsellerowych Dam złotego wieku, na jaka czekaliśmy!
XVII wiek był stuleciem nieskrępowanej wolności, ale tylko dla tych, którzy nosili szlacheckie kontusze. Jednak być moze było to przede wszystkim stulecie wyjatkowych kobiet? W duzej mierze dzięki nim trudny wiek XVII nie przeszedł do historii jako epoka ostatecznego upadku, ale srebrny okres dziejów Rzeczypospolitej.
W swojej najnowszej ksiazce Kamil Janicki z doskonałym wyczuciem napięć i dramatów snuje opowieść o potęznych i ambitnych Francuzkach na polskim tronie: Ludwice Marii Gonzadze - zonie Władysława IV i Jana Kazimierza, oraz wielkiej miłości Jana III Sobieskiego - Marii Kazimierze d'Arquien, zwanej Marysieńka.
Ludwika Maria namawiała drugiego męza, by wytrwał w oporze przeciw Szwedom nawet w najczarniejszych chwilach niszczycielskiego potopu. To ona wizytowała polskie szańce pod Warszawa, a gdy starcia zbrojne dobiegły końca, podjęła konieczna - ale tez skazana na porazkę - walkę o reformę kraju. Maria Kazimiera jako siedemnastoletnia panna na wydaniu wyszła za Jana Zamoyskiego, gdy jednak maz niespodziewanie umarł (majac zaledwie 37 lat), nie minęły dwa tygodnie, a Maria Kazimiera i pan Sobieski potajemnie stanęli na ślubnym kobiercu. Stało się to nie tylko za zgoda, ale wręcz pod naciskiem królowej, która - w myśl zachowanej relacji niemieckiego szpiega - przyłapała ich noca "na uczynku".
Oto wciagajaca biografia przedstawicielek najświetniejszych arystokratycznych rodów Francji, którym udało się trzeźwo, dalekosięznie i wytrawnie zagrać bardzo trudna karta.