Tab Article
PASJONUJĄCA I SENTYMENTALNA PODRÓż W ŚWIAT SZTUKI I POLSKIEJ HISTORII
W 1641 roku Rembrandt namalował Dziewczynę w ramie obrazu i Uczonego przy pulpicie. Przez kolejne trzysta lat obrazy zmieniały właścicieli, zdobiły ściany amsterdamskich domów i europejskich pałaców, nalezały do ulubionych obrazów ostatniego polskiego króla, Stanisława Augusta Poniatowskiego. W XVIII wieku trafiły w ręce rodziny Lanckorońskich. Na poczatku drugiej wojny światowej ślad po nich zaginał i wszystko wskazywało na to, ze zostały bezpowrotnie utracone w wojennej zawierusze. A potem zdarzył się cud: pięć lat po upadku muru berlińskiego Karolina Lanckorońska podarowała Zamkowi Królewskiemu w Warszawie wielka kolekcję dzieł sztuki, w której znajdowały się między innymi dwa arcydzieła Rembrandta.
Gerdien Verschoor kreśli zaskakujaca i fascynujaca opowieść o losach obrazów Rembrandta, splatajac ja z historia zycia niezwykłej kobiety, Karoliny Lanckorońskiej, która Dziewczynę i Uczonego zachowała dla potomności.
„[…] Znam tylko jedna rzecz napisana z podobna wrazliwościa i równie wciagajaca – to głośny i wielokrotnie nagradzany Zajac o bursztynowych oczach Edmunda de Waala”.
– dr hab. Piotr Oczko, prof. UJ
Wczytuję się w opowieść dr Gerdien Verschoor. Jej Dziewczyna i uczony to historia tylez fascynujaca, co naukowo wartościowa. Jako rasowy historyk sztuki, była szefowa CODART-u, zabiera nas w niezwykła podróz w czasie. Talent literacki wsparty ogromna wiedza i erudycja przynosi wymierny efekt. Rekonstruuje blisko 400 lat historii tych dwóch arcydzieł i pokazuje, czym dzieło sztuki moze być dla człowieka. Niezwykłego człowieka – jakze uczonej i jak bardzo rozkochanej w Polsce Profesor Karoliny Lanckorońskiej. Ta ksiazka to hołd złozony genialnemu artyście i tej, która nam przekazała jego dzieła, twierdzac, ze „wszystko co moje, jest polskie!”.
– dr hab. Piotr Oszczanowski, prof. UWr