Tab Article
Wystarczy rzucić okiem na jakakolwiek marinę w zachodniej Europie, by przekonać się, ze liczba cumujacych w niej motorowych jachtów jest znacznie większa niz zaglowych. Tendencja ta daje się juz zauwazyć równiez w Polsce, stad ksiazeczka kapitana Franciszka Habera majaca na celu nauczenie manewrowania pod silnikiem w ciagu 7 dni jest bardzo potrzebna. Wbrew opinii sceptyków, którzy patrzac przez pryzmat trudnej sztuki pływania pod zaglami, uwazaja, ze tydzień to zbyt mało, by opanować sztukę zeglowania na jachcie motorowym, jestem pewien, iz jest to mozliwe. Wszak kierowanie łodzia motorowa jest o wiele łatwiejsze niz zaglowym jachtem, co potwierdza fakt, ze większość zaglowych jednostek na silniku wychodzi z portu i do niego zawija oraz włacza silnik, gdy ktoś wypadnie za burtę. Ksiazka kapitana Franciszka Habera, dzięki nowoczesnej strukturze, jest pozycja przyjazna czytelnikowi. Jeśli dodamy bardzo dobry język, przejrzysty układ treści, jasny i przyjazny czytelnikowi tok narracji, to mozemy mieć pewność, ze zostanie wysoko oceniona przez motorowodniaków. A podręcznik tak doświadczonego zeglarza i motorowodniaka zarazem, jakim jest Autor, z pewnościa ułatwi naukę kandydatom na motorowodniaków, a i zeglarzom się przyda.
Zawarty w poręczniku materiał odpowiada programowi pozwalajacemu na bezpieczne i skuteczne uprawianie jachtingu motorowego na wodach śródladowych, a takze w pasie morza do dwóch mil morskich od brzegu. Układ podręcznika i jego forma edytorska sa przyjazne czytelnikowi. W równoległej do tekstu szpalcie zamieszczone sa liczne ilustracje, co ułatwia równoczesne śledzenie rysunku i jego opisu. Wszystkie rysunki sa barwne, co ułatwia ich zrozumienie. Logiczny układ treści poparty jest jasnym i przejrzystym tokiem narracji, zółte tło podkreśla najistotniejsze fragmenty tekstu oraz rozdziały i podrozdziały tworza tzw. zywa paginę górnego marginesu co daje nowa jakość tej edycji, nowatorska na rynku podręczników. Tekst jest lapidarny i adekwatny do zawartej tematyki podręcznika. Ksiazka podzielona jest na siedem dni z podziałem na partie materiału do opanowania w kazdym z nich. Generalnie ksiazka zawiera następujace działy ujęte w grupy tematyczne: Bezpieczeństwo, Etykieta jachtowa, Meteorologia w pigułce, Hipotermia, Reanimacja, Kadłub oraz osprzęt, Czynności podstawowe, Teoria zeglowania w pigułce, Silnik i urzadzenia napędowe, Manewrowanie jachtem motorowym, Narciarstwo wodne, Przepisy i prawo drogi, podstawowe zagadnienia z locji śródladowej, oraz zdjęcia popularnych jachtów motorowych pływajacych na śródladziu.
Autor podręcznika - Franciszek HABER - absolwent Politechniki Ślaskiej w Gliwicach (1969), studiów podyplomowych o profilu pedagogicznym i Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie, jachtowy i motorowy kapitan zeglugi wielkiej. Literat. Legendarny juz dzisiaj szef szkoły zeglarstwa akademickiego w Międzynarodowym Centrum żeglarstwa "Almatur" w Gizycku. Wśród przyjaciół nazywany "największym poeta wśród kapitanów, największym kapitanem wśród poetów". Jest podróznikiem i "obywatelem świata". Pływał w Kanadyjskiej Szkole pod żaglami przemierzajac Pacyfik oraz morza Dalekiego Wschodu, nalezy do elitarnego Bractwa Kaphornowców, Bractwa Zawiszaków, jest jednym z kapitanów harcerskiego zaglowca "Zawisza Czarny"