Tab Article
Tom trzeci to kontynuacja i dopełnienie poprzednich części: najciekawsza wykładnia najnowszych dziejów i fenomenu Polski Ludowej. Trylogia Andrzeja Walickiego to spojrzenie intelektualisty, klerka i patrioty na polskość w ostatnich dwustu latach.
Wiadomo, ze publicystyka Andrzeja Walickiego to teksty o najwyzszej jakości intelektualnej, znakomicie napisane, mobilizujace i satysfakcjonujace czytelnika, zarówno „amatora”, jak i uniwersyteckiego specjalistę. […] W kwestii problematyki narodowej Walicki przeciwstawiał się, w jej obronie, z jednej strony socjalistyczno-komunistycznemu uniwersalizmowi, który łatwo prowadził do watpliwych unifikacji, z drugiej – liberalnej (zwłaszcza w wersji ekonomistycznej) tendencji do ujednoliceń, standaryzacji i globalizacji. Z recenzji prof. Janusza Dobieszewskiego
Andrzej niejednokrotnie podkreślał, ze im bardziej polska scena polityczna przesuwa się na prawo, tym bardziej Jego światopoglad przesuwa się na lewo. Widać to zwłaszcza w radykalizacji uzywanych przez Niego sformułowań. Z „Posłowia” prof. Joanny Schiller-Walickiej i prof. Pawła Kozłowskiego Andrzej Walicki (1930–2020), historyk idei, profesor Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, Australijskiego Uniwersytetu Narodowego w Canberze oraz Uniwersytetu Notre Dame w USA, członek Polskiej Akademii Nauk. Autor licznych prac z zakresu myśli rosyjskiej, polskiej filozofii narodowej, historii marksizmu i liberalizmu. Laureat Nagrody im. Eugenia Balzana (Włochy) – najwazniejszej europejskiej nagrody w dziedzinie humanistyki, za wkład w badanie dziejów myśli rosyjskiej i polskiej. Jego ksiazki i artykuły zostały przetłumaczone na wiele języków. Fundacja Oratio Recta w 2019 r. opublikowała jego ksiazkę O Rosji inaczej.