Tab Article
Siedemnastoletnia Marie de France, uznana za niepasujaca do dworskiego zycia i nienadajaca się do małzeństwa, zostaje wygnana z królewskiego dworu przez Eleonorę Akwitańska i wysłana do Anglii, gdzie ma objać stanowisko przeoryszy zubozałego opactwa, w którym zakonnice umieraja z głodu, dziesiatkowane chorobami. Poczatkowe zaskoczenie surowościa
nowego zycia mija, gdy Marie znajduje sens i miłość w byciu z siostrami, we wspólnocie. Pragnienie stworzenia rodziny, tęsknota za ojczyzna i pasje młodości zastępuje coś innego – oddanie innym kobietom i wiara we własne, boskie wizje. Marie, ostatnia z długiej linii wojowniczek i krzyzowców, odwaznie postanawia wyznaczyć nowe ściezki dla mniszek, które teraz prowadzi i którymi się opiekuje. Jednak czy w świecie, który w przerazajacy sposób się zmienia, nie zauwazajac istnienia Marie, jej siła i wizja wystarcza, by coś ocalić?
Wyspa kobiet to odwaznie nakreślona feministyczna opowieść osadzona w XII wieku. Sa tu sacrum i profanum, przemoc, zmysłowość, seks, wojna i religijna ekstaza, siostrzeństwo, nieposkromiona pasja oraz portret niezwykłej, dazacej do wielkości kobiety w zepsutym, patriarchalnym świecie.
Porywajaca i poruszajaca. Groff w kunsztowny sposób tworzy pełna napięcia fikcję historyczna.
„TIME”
Kazda kolejna strona jest przyjemnościa, gdy tak szybujemy z autorka.
„New York Times Book Review”
W rękach Lauren Groff ta historia średniowiecznego opactwa staje się powieścia obowiazkowa.
„The Washington Post”
Lauren Groff, co zaskakujace i ciekawe, zainteresowała się tym razem XII-wiecznymi angielskimi zakonnicami. W rezultacie powstała wyjatkowa powieść o wielkiej energii i odwadze. Czytelnika niesie styl autorki i wciaga siła inteligencji, dzięki której współistnieja humor i emocjonalna złozoność. Brawurowa współczesna historia o przywództwie, ambicji i rzutkości oraz o zyciu jednostek we wspólnocie.
„The Guardian”
Emocjonalna i refleksyjna opowieść, która pochłonie was od pierwszej strony.
„Newsweek”
Oszałamiajaca… wielka, niesamowita. Jednocześnie dawna i aktualna, równie święta co głęboko ludzka.
„Entertainment Weekly”
Nowy, odwazny kierunek dla tej uznanej pisarki.
„Vogue”