Tab Article
OSOBISTA OPOWIEŚĆ O GRECJI.
Rozszerzone wydanie ksiazki nominowanej do nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Polski reporter z greckimi korzeniami, wychowane w Polsce trzecie dziecko Polki i Greka, szuka odpowiedzi na pytania o kryzys w kraju swoich przodków. Szuka tez czegoś jeszcze – własnej tozsamości i zrozumienia powikłanej historii swojej rodziny. Dzięki tej mieszance reportazu, wspomnień i narracji podrózniczej Sturis jak zaden inny polski autor przybliza rodzimemu czytelnikowi współczesna Grecję. Ale to coś więcej niz przewodnik po kraju i jego historii.
Gorycz „gorzkich pomarańczy” czujemy na języku dziś wszyscy. Wazna ksiazka, która z upływem lat pomnaza swoje znaczenia.
Małgorzata Rejmer
Kocham Grecję, a teraz kocham Dionisiosa Sturisa. Dziękuję,
ze w swojej ksiazce nie stworzył kolejnej cacanej laurki.
Ta ksiazka mnie boli i zachwyca. Boli, bo tak wielu rzeczy nie
wiedziałam. Zachwyca, bo więcej wiem i rozumiem.
Dziękuję, ze zabrałeś mnie w tę podróz.
Dorota Wellman
Autor „Gorzkich Pomarańczy”, choć częściowo obcy, w portretowaniu Grecji po mistrzowsku unika folkloru. Prezentuje ostre spojrzenie i zachowuje dystans konieczny do prawidłowego opisania zbiorowej świadomości, naszych greckich obsesji, stylu zycia i trwajacej dziejowej transformacji. Sturis konfrontuje się z własna przeszłościa, a przed greckimi czytelnikami stawia lustro jednak nie to zaczarowane, które powie nam, ze jesteśmy najpiękniejsi na świecie, a zwierciadło, które odbija nasza prawdziwa twarz.
Tasos Tsakiroglou w „Efimerida ton syntakton” o greckim wydaniu ksiazki