Tab Article
Siedem rodzin poznaje się przed wojna dzięki sasiedztwu na warszawskim żoliborzu. Pochodza z róznych części kraju, maja rozmaite doświadczenia i korzenie, ale fakt, ze wszyscy zyja w oddaleniu od swoich rodzin - sprawia, ze ich relacje staja się bliskie i trwałe. To właśnie tacy ludzie tworza klimat nowej dzielnicy. Od nich wszystko się zaczęło.
Kiedy wybucha wojna, ich dzieci, dawniej bawiace się razem na skwerze w parku żeromskiego i podwórkach, sa juz uczniami lub świezo upieczonymi absolwentami liceów - dziewczynki Liceum Sióstr Zmartwychwstanek, chłopcy, w większości, Liceum im. Księcia Józefa Poniatowskiego. Młodzi od pierwszych dni wojny angazuja się w ruch oporu na żoliborzu. Niedawni harcerze stopniowo staja się zołnierzami.
Historia nie oszczędza członków rodzin. Z całej grupy młodych zoliborzan przezyje tylko kilkoro.
`Czas niesprawiedliwych` oparty jest na dokumentach z archiwum obozu KL Auschwitz, na raportach rotmistrza Pileckiego, dokumentacji Archiwum Historii Mówionej, Archiwów m.st. W-wy na Krzywym Kole i w Milanówku, Archiwum Akt Nowych oraz licznych opracowań historycznych dotyczacych okresu wojny i okupacji.
W ksiazce pojawia się wiele postaci historycznych. Sa tam między innymi: Ludwik Berger, rotmistrz Witold Pilecki, Kazimierz Jakubowski, Zbigniew Krzysik, Hanna Rotwand, Janina Rotwand-Wrzoskowa, Andrzej Ochlewski, Andrzej Rablin, Eugeniusz Bendera, Kazimierz Piechowski, Józef Lempart, Jan Rodowicz `Anoda`, Witold Kiezun, Władysław Leśniewski, Danuta Leśniewska, Wiktor Lewicki czy wreszcie rodzina Jasterów z synem Stanisławem, jednym ze słynnych uciekinierów z Auschwitz, przez niektórych kolegów pomówionym o zdradę i straconym.