Tab Article
Jedenaście miesięcy po wyzwoleniu z nazistowskich obozów koncentracyjnych Viktor E. Frankl wygłosił w Wiedniu szereg publicznych wykładów. Psychiatra, który wkrótce stał się sławny na całym świecie, wyjaśnił swoje główne myśli na temat sensu zycia i odporności nawet w obliczu wielkich przeciwności. Mocnych dowodów na to dostarczaja jego własne bolesne doświadczenia straty, głodu czy lęku przed śmiercia, które jednak pozwoliły na zaistnienie nadziei, przyjaźni i poczucia celu w obozowej rzeczywistości.
Opierajac się na maksymie `żyj tak, jakbyś zył po raz drugi i za pierwszym razem postapił równie niewłaściwie, jak zamierzasz postapić teraz!`, Frankl ujawnił swoje podstawowe przekonanie, ze bycie człowiekiem oznacza mozliwość do bycia innym w kazdej sytuacji.
Przesłanie to rezonuje dziś równie silnie jak przed laty. Pomimo niewyobrazalnych przezyć Frankl nauczył się, dzięki sile swoich współwięźniów, ze kazdy kryzys niesie ze soba równiez szansę i ze zawsze mozna `powiedzieć tak zyciu`. To głęboka, ponadczasowa i nadal aktualna lekcja dla nas wszystkich. Znajdź nadzieję nawet w tych mrocznych czasach!
Viktor E. Frankl (1905-1997) - austriacki profesor neurologii i psychiatrii na wydziale medycznym Uniwersytetu Wiedeńskiego, twórca trzeciej wiedeńskiej szkoły psychoterapii (obok psychoanalizy Freuda i psychologii indywidualnej Adlera) - logoterapii. U jej podstaw lezy przekonanie, ze kazdy człowiek poszukuje w zyciu sensu, a jego odnalezienie ma uzdrawiajacy wpływ na ludzka psychikę. Więzień niemieckich obozów koncentracyjnych Auschwitz i Dachau.
Jest autorem 32 ksiazek, które przetłumaczono na wiele języków. Jego najsłynniejsza ksiazka Człowiek w poszukiwaniu sensu sprzedała się w wielu milionach egzemplarzy