Tab Article
Wojny polsko - krzyzackie to kolejna publikacja autora poczytnej ksiazki Grunwald 1410. Krok od klęski. Tym razem autor omawia szczegółowo całość trwajacych na przestrzeni wieków zmagań polsko-krzyzackich, od samych poczatków konfliktu az do ostatecznego złamania potęgi zakonnej.
Ksiazka "Wojny polsko-krzyzackie" moze zaciekawić zarówno miłośników dawnych dziejów, jak i wszystkich tych, którzy w historycznych konfliktach szukaja źródeł współczesnych działań dyplomatycznych. Polskie relacje z Zakonem Krzyzackim sa pozornie dobrze znane; nie kazdy jednak zdaje sobie sprawę z natury tego konfliktu. Momentami kontrowersyjne tezy poznańskiego historyka rzucaja nowe światło na dawne dzieje polskich ziem.
Publikacja, obfitujaca w liczne ciekawostki i mało znane fakty historyczne, wzbogacona jest licznymi ilustracjami, mapami oraz planami bitew.
"Po zakończeniu przygotowań do szturmu Krzyzacy 17 kwietnia 1332 roku przystapili do zdobywania Brześcia, działajac systematycznie i posługujac się najlepszymi, jak na owe czasy, środkami technicznymi. Uruchomili dwie machiny miotajace pociski burzace w postaci wielkich kamieni oraz zapalajace w postaci naczyń z płonaca smoła lub wiazek palacego się łuczywa. Od tych pocisków spłonał klasztor oraz kościół dominikanów. Wreszcie specjalnie wyszkolony oddział krzyzacki podsunał pod sam mur miejski potęzny taran zaopatrzony w daszek kryjacy przed pociskami obrońców obsługujacych go ludzi. Równocześnie kusznicy gęsto zaczęli ostrzeliwać oblęzonych, aby uniemozliwić im zniszczenie taranu. Po trzech dniach nieustajacej pracy obu machin i taranu, 20 kwietnia wieczorem wyłom był gotowy, a załoga obrońców zmęczona i przerzedzona trwajacym ostrzałem. Na dodatek prawdopodobnie wśród mieszczan znaleźli się zdrajcy. Korzystajac z ich pomocy, 21 kwietnia Krzyzacy wdarli się do miasta rabujac i mordujac mieszkańców. Część załogi zginęła w walce, część dostała się do niewoli, jedynie nielicznym udało się zbiec w ostatniej chwili."