Tab Article
Ten rodem z mazowieckiego dworku szlacheckiego artysta mówił sam o sobie – jakze słusznie! – ze jest sztuk-mistrzem, a więc twórca korzystajacym z wielu narzędzi: słowa, pędzla, piórka, rylca, a nawet dłuta. W istocie Cyprian Kamil Norwid był artysta tylez wybitnym, co wszechstronnym. Zostawił po sobie nie tylko wiersze, eseje, dramaty i poematy, ale tez grafiki, akwarele, obrazy olejne, rzeźby, a przede wszystkim ponad tysiac rysunków!
Księga Norwidowa stara się oddać kunszt i wielowymiarowość sztuki tego nadzwyczajnego twórcy.
Choć róznorodny w formie, Norwid niezmienny był w pogladach i upodobaniach. Dzieła swoje podporzadkowywał zasadom piękna, a stawiał je w słuzbie Boga i Ojczyzny. Bacznie obserwował świat; jego twórczość, zwłaszcza rysownicza, jest kapitalnym dokumentem czasów, w których przyszło mu zyć. Czasów dla niego bardzo cięzkich, mozna powiedzieć nieszczęsnych, tak z powodu niespełnionych miłości, jak i niedocenienia za zycia jego sztuki oraz myśli. Zwłaszcza to ostatnie trzeba mocno podkreślić, poniewaz Norwid był prawdziwym myślicielem, na wzór Sokratesa czy Arystotelesa, a nie tylko intelektualnym nowinkarzem. Przenikał duszę człowieka słowem i właśnie myśla, która nie wszystkim była w smak. Jednak do dzisiaj pozostała celna i aktualna. A nawet – z czasem nabiera coraz większej aktualności.
Jednym z wybitnych znawców twórczości Norwida jest dr Bohdan Urbankowski (sam poeta i filozof), który w części biograficznej, poprzedzajacej wybór poezji, rysunków i grafik, przybliza czytelnikowi zarówno zycie artysty, jak i jego twórczość. Czyni to jak zwykle z typowym dla niego znawstwem i polotem. Księgę Norwidowa uzupełnia 130 ilustracji. Sejm polski ustanowił, w 200-lecie urodzin, rok 2021 Rokiem Norwidowskim.