Tab Article
Śledztwo, propaganda, tajemnica i mity, które przyćmiły nieznana historię największej katastrofy nuklearnej XX wieku.
Nikołaj Fomin nie miał pojęcia o energii jadrowej i fizyce nuklearnej - tej ostatniej uczył się na kursie korespondencyjnym. Anatolij Diatłow trzymał się swoich tez nawet wtedy, gdy zostały obalone. Wiktor Briuchanow, pierwszy dyrektor, chciał zrezygnować ze swojej funkcji, ale podanie zostało podarte na jego oczach.
Nikt nie wiedział, ze do budowy elektrowni kazano uzyć materiałów, które nie były nawet produkowane w ZSRR, a wcześniejsze wypadki i incydenty kwalifikowano jako ściśle tajne. Prawda nigdy nie ujrzała światła dziennego - az do teraz.
Adam Higginbotham dzięki licznym wywiadom z świadkami, a takze dostępowi do odtajnionych akt i nieopublikowanych dotad wspomnień, przedstawia nieznana historię Czarnobyla. Pisze o powstaniu elektrowni, o zyciu mieszkańców Prypeci, o absurdach ZSRR. Skupia się na przebiegu tragedii, kulisach działań propagandowych oraz skutkach wybuchu. Snuje przejmujaca opowieść o heroizmie, desperacji i rozpaczy.
Takiej ksiazki jeszcze nie było. Watek społeczny przeplata się z naukowym, historia zwykłych ludzi rozgrywa się na tle wyścigu technologicznego. O północy w Czarnobylu to zwieńczenie ponad dziesięcioletniej reporterskiej pracy nad nieznana historia czarnobylskiej katastrofy - nieopowiedziana i ukrywana przez ponad trzy dekady.