Tab Article
Czy fizyka moze wyjaśnić zachowanie społeczeństw? Czy nasze zbiorowe dazenia podlegaja jakimś prawom? Czy istnieje teoria, która moze je przewidzieć? A jeśli tak, to czy w ogóle posiadamy wolna wolę? Na te intrygujace pytania odpowiada w swojej porywajacej ksiazce Philip Ball, znakomity brytyjski popularyzator nauki, zwiazany z prestizowym magazynem "Nature". Emanujac niespotykana erudycja, Ball opowiada o tym, jak współczesna fizyka wdziera się na obszary zarezerwowane dotad dla socjologii i psychologii i jak odnosi na nich wielkie sukcesy. Lektura wyjatkowo przystępnie napisanej "Masy krytycznej" sprawi, ze wiele spraw zobaczymy w zupełnie innym świetle.
Skad biora się korki na drogach, gdy nie ma ku temu zadnej wyraźnej przyczyny? Co sprawia, ze ptaki potrafia doskonale latać w stadach? Dlaczego czasami lepiej znaleźć się w mniejszości? Czy do dowolnej osoby na świecie rzeczywiście mozemy dotrzeć za pośrednictwem zaledwie sześciu znajomych? Na ile nasze wybory polityczne wynikaja z preferencji naszego otoczenia? Czy mozna przewidzieć zachowanie giełdy? Jak tworza się i zacieraja róznice kulturowe w mieszanych społeczeństwach? Skad się wział i dlaczego działa internet? Jaki wpływ na poziom przestępczości ma wysokość kary?
To ledwie kilka z wielu zagadnień, jakie w pasjonujacy sposób prezentuje Czytelnikowi Philip Ball, szukajac wspólnie z nim odpowiedzi na pytanie: Jak jedno z drugiego wynika? Olśniewajaco bogata w fakty ksiazka... Obiecuję - będziecie zdumieni. - Bill Bryson - "Daily Express"; W Masie krytycznej Philipa Balla fizyka znów staje się pociagajaca. -
"Vanity Fair"