Tab Article
Dwie pierwsze ksiazki z naszej nowej serii:seria z Kalliope czyli od Platona do Nietzschego to cykl pięknie wydanych klasycznych dzieł wybitnych filozofów od czasów greckich az po poczatki wieku XX.
Wszystkie ksiazki oprawione sa w płótno ze złoceniami. Kolekcjonerskie wydania. Zaczynamy od Platona i jednego z jego najwazniejszych dialogów czyli od Obrony Sokratesa w klasycznym przekładzie (wraz z posłowiem i objaśnieniami) Władysława Witwickiego. Platon (427 p.n.e.-347 p.n.e. uczeń Sokratesa, którego śmierć uwazał za niewyobrazalna zbrodnię ateńskiej republiki. Napisał 35 dialogów. Obrona Sokratesa nalezy do dialogów wczesnych, a jest to - w odróznieniu od pozostałych - w zasadzie monolog Sokratesa przedstawiajacy treść jego trzech mów wygłoszonych w trakcie procesu. Wniesiony przez 3 osoby akt oskarzenia zarzucał, iz Zbrodnię popełnia Sokrates, bogów, których państwo uznaje, nie uznajac, inne zaś nowe duchy wprowadzajac; zbrodnię tez popełnia, psujac młodziez. Sokrates całkowicie odrzuca te zarzuty, tłumaczac najpierw przyczyny dla których spotyka się z niechęcia współobywateli ateńskich, następnie odrzuca zarzuty o deprawacji młodziezy i oskarzenia o bezbozność.
Sokrates twierdzi, ze nawet gdyby sad go uwolnił pod warunkiem zaprzestania dalszego filozofowania, nie zaprzestanie swojej działalności. Mówi: Ja was obywatele, kocham całym sercem, ale posłucham boga raczej, anizeli was i póki mi tchu starczy, póki sił, nie przestanę filozofować i was pobudzać i pokazywać drogę kazdemu, kogo tylko spotkam. (...) Tak rozkazuje bóg, dobrze sobie to pamiętacie, a mnie się zdaje, ze wy w ogóle nie macie w państwie nic cenniejszego, niz ta moja słuzba boza. Bo przeciez ja nic innego nie robię, tylko chodzę i namawiam młodych spośród was i starych, zeby się o ciało, ani o pieniadze nie troszczył jeden z drugim przede wszystkim, ani tak bardzo, jak o duszę, aby była jak najlepsza; i mówię im, ze nie z pieniędzy dzielność rośnie, ale z dzielności pieniadze i wszelkie inne dobra ludzkie i prywatne, i publiczne. W `Obronie Sokratesa` nie rozstrzyga zadnych fundamentalnych sprawa z dziedziny ontologii czy epistemologii pozostaje jednak ona jednym z najwazniejszych jego dialogów - jest bowiem dialogiem stricte etycznym. Sokrates zostaje skazany na śmierć, nie kaja się jednak, nie zmienia swojego zachowania/pogladów, choć dzięki temu mógłby uniknać śmierci. Wazniejsza bowiem pozostaje prawda i sprawiedliwość oraz konieczność zachowania godności w kazdej sytuacji.