Tab Article
W wymarzonych dzinsach z pierwszego w mieście sklepu Levi'sa, zujac gumę Turbo i z walkmanem przy pasku, z własna składanka "the best of", jechało się na deskorolce oddać kasety video do wypozyczalni...Lata 90. to czas szczególny. Kapitalizm po polsku dopiero raczkował i trzeba się było odnaleźć w nowych realiach. Niektórzy szybko się dostosowali - zbijali fortuny na produkcji pirackich kaset, handlowali, nagrywali, przegrywali albo kręcili filmy erotyczne. To równiez czas rozkwitu polskiej popkultury - wyrosłej z jednej strony z szarości i absurdu przełomu lat 80. i 90., a z drugiej z zachodniej popkultury, z której czerpaliśmy garściami, często bezkrytycznie.
Autor rozmawia ze świadkami i uczestnikami tamtych przemian, m.in.: właścicielem wypozyczalni kaset VHS, stadionowym handlarzem, twórcami gier video i kelnerka w nocnym klubie. O swoim biznesie z lat 90. opowiadaja właściciele małej gastronomii, pierwsze szalone kroki w prywatnej stacji radiowej wspomina redaktor naturszczyk, a wydawca rózowej prasy przybliza polski rynek erotyczny.
Jak oswajaliśmy się z supermarketami i jak rozpalał emocje pierwszy McDonald's nad Wisła? Kto dyktował modowe trendy, jak wygladały reklamy telewizyjne, co jedliśmy na mieście, jakich filmów szukaliśmy w wypozyczalniach i co groziło za oddanie nieprzewiniętej kasety? Po jakie komiksy chodziliśmy do kiosków? Jak zaczał się w Polsce hip-hop i kto sprzedawał po sto tysięcy płyt?
Ksiazka Wojciecha Przylipiaka to reportaz o rzeczywistości lat 90. Nie ma tu wielkiej polityki, sa za to codzienne rozrywki, zwyczajne pasje, ekscytacje i nadzieje Polaków tamtych lat.
To ksiazka o pokoleniu, ludziach, opowiedziana przez ich historie.