Tab Article
Nagroda "Newsweeka" im. Teresy Torańskiej
Co się robi po wyjściu z Auschwitz?
Jedzie się do domu, rodziny? A co, jeśli domu juz nie ma, a nikt z rodziny nie przezył wojny? Jak toczy się zycie pięć, dziesięć, pięćdziesiat lat później? Agnieszka Dauksza - autorka bestsellerowej, wielokrotnie nagradzanej "Jaremianki" - postanowiła zapytać przezywców, jak wyglada zycie po obozie?
Stefan Lipniak cała swoja młodość spędził w obozach. Gdy w końcu udało mu się uciec i wrócić do domu, matka go nie rozpoznała. Obóz śnił mu się do końca zycia.
Alfreda Goraczko z kolezankami doczekały wyzwolenia przez Rosjan i Anglików. Wspomina, ze zołnierze z obu armii pili i dopuszczali się gwałtów. Dziś nikt nie chce jej uwierzyć, ze Rosjanin bronił ich przed Anglikami.
Halina Krzymowska razem z matka wydostały się transportem z niemieckiego obozu do Szwecji. Nie miały planu, nie wiedziały dokad pójść. Los zesłał im hrabinę Siensford i tak trafiły na szwedzki zamek.
Wielu byłych więźniów nadal nosi w sobie wojnę. Jest zapisana w gestach, w pamięci ciała, chorobach, nawykach czy sposobach konfrontowania się z innymi. Wraca do nich we wspomnieniach i snach. Paradoksalnie dotad nie ma zbiorczej nazwy dla doświadczenia polskich przezywców. Ich zycie jest zyciem "po" obozie. Niektórzy z rozmówców autorki, ostatni świadkowie, po raz pierwszy opowiedzieli swoja historię. I nieformalnie przyjęli ja do swojego klubu - bo jako jedna z niewielu chciała ich wysłuchać.
Agnieszka Dauksza - Laureatka Górnoślaskiej Nagrody Literackiej "Juliusz" za najlepsza biografię roku 2020 oraz Ogólnopolskiej Nagrody dla Autorki "Gryfia 2020", a takze finalistka Nagrody Literackiej Nike 2020 za biografię "Jaremianka". Laureatka Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej za najlepsza ksiazkę 2017 roku w dziedzinie literatury faktu za "Klub Auschwitz i inne kluby". Laureatka wielu innych, prestizowych nagród.