Tab Article
Dlaczego dzik jest leśnym ekologiem? I czy po kapieli błotnej rzeczywiście wyciera grzbiet ręcznikiem? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziecie w ksiazce Joli Richter-Magnuszewskiej, która mieszka na skraju lasu i kazdego dnia odkrywa jego tajemnice.
W swojej niezwykłej wycinankowej opowieści autorka ukazuje miejsce dzika w wierzeniach naszych przodków, jego miłość do najblizszych krewnych (czy wiedzieliście, ze lochy śpiewaja warchlakom kołysanki?), zaskakujaco podobne do ludzkich zwyczaje (na przykład ścielenie łózka), a takze skomplikowany język. Na tym jednak nie koniec, poniewaz dzikowi towarzysza tu jego kuzyni, jak choćby uwielbiany przez dzieci guziec czy świnia - być moze najmadrzejsze i najbardziej uczuciowe spośród znanych nam zwierzat.
`Dzika ksiazka o dzikach` to pozycja obowiazkowa w biblioteczce małego (i nieco większego) przyrodnika. Uczy empatii i szacunku dla wszystkich istot oraz uświadamia, jak fascynujace i zagadkowe sa stworzenia, które zyja tuz obok człowieka. Część dochodu ze sprzedazy ksiazki wydawnictwo przeznaczyło na działalność Chrumkowa - pierwszego w Polsce schroniska dla świń.
Jola Richter-Magnuszewska maluje, rysuje i wycina ilustracje do ksiazek oraz czasopism. Czasem projektuje plakaty (na przykład do akcji społecznej Góra Grosza), czasem wymyśla całe ksiazki (jak `Rok na targu`, `Zwierzakopedia` czy `Dzika ksiazka o dzikach i o ich kuzynach`). Mieszka na skraju Beskidu Niskiego. W pracy pomagaja jej na co dzień koty, gęsi, kury i psy, a niekiedy równiez sarny, sójki i dziki.