Tab Article
`Moglibyśmy zaczać od pocisku i pistoletu, z którego został wystrzelony. To zwykle działa: solidna zasada teatru mówi, ze jeśli pokazesz pistolet w pierwszym akcie, w ostatnim z pewnościa padnie z niego strzał. Lecz jaki pistolet i jaki pocisk? W tamtych czasach było ich tak wiele.`
`Lub tez mozemy zaczać, prozaicznie, od płaszcza. Czy nieuczciwym jest zaczynać od płaszcza, a nie od człowieka, który w nim jest? Lecz płaszcz, a raczej jego przedstawienie, to obraz tego, jak dzisiaj go pamiętamy, jeśli pamiętamy go w ogóle. Co czułby w tej sytuacji? Ulgę, rozbawienie, lekka urazę? To zalezy od tego jak, z dystansu, odczytujemy jego postać.` Latem 1885 roku trzech Francuzów przyjechało do Londynu na kilkudniowe zakupy. Jeden z nich był księciem, jeden hrabia, a trzeci zwykłym człowiekiem o włoskim nazwisku, który cztery lata wcześniej został bohaterem jednego z najbardziej znanych portretów Johna Singera Sargenta. Zwykłym człowiekiem był Samuel Pozzi, lekarz dobrego towarzystwa, pionier ginekologii i wolnomyśliciel - racjonalny naukowiec z niezwykle skomplikowanym zyciem osobistym.
życie Pozziego toczyło się na tle paryskiej Belle Epoque. Piękny wiek przepychu i przyjemności często ukazywał swoja brzydka stronę: histeryczna, narcystyczna, dekadencka i pełna przemocy, czas szerzacych się uprzedzeń i ideologii krwi i ziemi, który miał w sobie więcej podobieństw do naszego wieku, niz mozemy to sobie wyobrazić. `Męzczyzna w czerwonym płaszczu` jest świezym, a jednocześnie oryginalnym portretem Belle Epoque - jej bohaterów i łajdaków, pisarzy, artystów i myślicieli - i zycia człowieka, który wyprzedzał swój czas. Błyskotliwa, zaskakujaca i poprzedzona głębokimi badaniami nowa ksiazka Juliana Barnesa oświetla owocna i długotrwała wymianę idei pomiędzy Wielka Brytania i Francja oraz stanowi przekonujacy argument za utrzymaniem jej przy zyciu.