Tab Article
Powieściopisarka, nowelistka, redaktorka. żona Jerzego, partnerka Marii Dabrowskiej, matka Tuli. Anna Kowalska była osoba niezwykłej energii i temperamentu, błyskotliwa i rozległych horyzontów intelektualistka, przewrotna i władcza indywidualnościa.
Do swojej twórczości zawsze odnosiła się jednak krytycznie, ale pisać nie przestawała. Praca literacka była jej jedynym zawodowym wyborem i celem.
Wyjatkowość twórczego talentu Kowalskiej mozna odnaleźć bez watpienia w prowadzonej od 1940 roku niemajacej podobnego przykładu w historii literatury polskiej korespondencji z Maria Dabrowska. Burzliwy, głęboki, długoletni zwiazek dwóch pisarek porusza, intryguje i zachwyca. Ujawnia się w dokumentach osobistych, dzięki którym widać, ze zycie Anny stanowi przykład losu wyjatkowego i uniwersalnego jednocześnie, wykracza poza swój czas i zanurza się w teraźniejszości.
Kowalska. Ta od Dabrowskiej opowiada m.in. historię uczucia dwóch kobiet, z którym nie wiadomo było, co uczynić – od samego jego poczatku. Ukazuje złozoność relacji z męzem oraz dramatyzm zywionych uczuć do Marii.
Sylwia Chwedorczuk w niezwykły sposób wydobywa z mroku niesłusznie zapomniana pisarkę, autorkę przejmujacej Szczeliny, autorytet dla Andrzejewskiego, Broniewskiego, Iwaszkiewicza, Parandowskiego, Słonimskiego czy Hartwig.