Tab Article
"Robiłyśmy co się dało, by choć tyle współczucia okazać tej skrwawionej, bólem szarganej Matce - Ojczyźnie: bronić ja, ratować, wspierać jej siły w agonii" (fragment kroniki powstańczej jednego z zakonów).
Agata Puścikowska opisuje nieznane dotad dramatyczne historie zakonnic, które brały udział w powstaniu warszawskim. Niektóre z sióstr były sanitariuszkami, inne wspierały powstańców, leczyły cywili i zołnierzy, przygarniały tysiace dzieci - sierot wojennych, organizowały modlitwy i duchowo wspierały złamanych ludzi. Do tej pory o zaangazowaniu warszawskich klasztorów niewiele się mówiło, tymczasem skala pomocy niesionej przez zakonnice skrwawionej Warszawie była ogromna i trudno ja przecenić. Ksiazka zawiera portrety bohaterek, ale zarazem kobiet z krwi i kości.
Niewatpliwie to równiez dzięki odwadze, zorganizowaniu, przedsiębiorczości i sprytowi sióstr powstańcy wytrwali az 63 dni. Gdyby nie ofiarność i nadludzki wysiłek tych, które walczyły równiez karmiac głodnych, piorac bandaze chorym i otwierajac klauzury przed bezdomnymi, cywilnych ofiar w powstaniu warszawskim byłoby o wiele więcej.
Dzięki dotarciu do archiwów zgromadzeń zakonnych, nieznanych dokumentów, wspomnień oraz prywatnych dzienników, często wcześniej nie publikowanych, to równiez pozycja świetnie udokumentowana. Znajduja się w niej autentyczne opisy zycia codziennego w schronach, walk o kawałek chleba i kubek wody dla rannych, poruszajace losy mieszkańców wysiedlonych z miasta po upadku powstania.
Agata Puścikowska - dziennikarka, felietonistka i reportazystka zwiazana z tygodnikiem "Gość Niedzielny", Polskim Radiem i telewizja Polsat Rodzina. Autorka wielu ksiazek, m.in. Wojenne siostry, I co my z tego mamy?