Tab Article
Jadamy za duzo, bo zbyt często chcemy jeść, a jak juz zaczniemy, trudno jest nam przestać. Tkwi w nas jakaś przemozna siła, która sprawia, ze chce nam się jeść. Często nie potrafimy się jej przeciwstawić. Mozna ja porównać do zywiołu. Niekiedy staramy się z nia walczyć, zmuszajac się do jedzenia mniej oraz wyrzekania się niektórych produktów. Niestety, nazbyt często głównym skutkiem tych wysiłków jest obnizenie przyjemności jedzenia.
Zamiast walczyć z zywiołem, lepiej go ujarzmić i wykorzystać dla swojego dobra. Opracowałem i opisałem receptę na to, jak zmienić ukierunkowanie tej tkwiacej w nas siły. Skłonić ja, zeby działała w naszym interesie. Powodowała, ze nasz organizm będzie dawał nam dobre sygnały, kiedy i co jeść, aby odzywiać się zdrowo. żeby sam, w trakcie jedzenia, trafnie informował nas, ze juz wystarczy i powodował, ze w odpowiednim momencie ustanie chęć sięgania po więcej. Z pewnościa kazdy przyzna, ze warto postarać się o to, zeby nasz organizm stał się naszym przyjacielem i sam dbał o to, zeby jedzenie nie prowadziło do tycia, ale dawało mozliwie najwięcej zdrowia i radości.
Zbigniew Młynarski
Opracowanie Zbigniewa Młynarskiego „Jedz dobrze i nie tyj” jest pozycja oryginalna na naszym rynku wydawniczym, kładzie bowiem duzy nacisk na walory smakowe pozywienia oraz przyjemność zwiazana ze spozywaniem posiłków. Znajdujemy tu szerokie omówienie takich pojęć, jak głód, sytość, smakowość, nawyki i przyzwyczajenia zywieniowe, najczęściej popełniane błędy w sposobie odzywiania się, a takze propozycję zastosowania w praktyce oryginalnego, komputerowego systemu samodzielnego poprawiania swoich jadłospisów. Naczelna zasada systemu jest to, ze ma on zapewnić kazdemu dostarczanie w diecie odpowiednich ilości składników pokarmowych, a jednocześnie jest oparty na potrawach ulubionych, smakowitych, dajacych pełna satysfakcję ze spozywania posiłków.
Prof. dr hab. Janusz Stanisław Keller (†)